Kuzey Burnu Deniz Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Burnu Deniz Muharebesi
Kuzey Kutup Cephesi, II. Dünya Savaşı
HMS Duke of York gunners A 021168.jpg
HMS Duke of York'un top elemanları Kuzey Burnu Deniz Muharebesi'nden sonra Scapa Flow Deniz Üssü'ne döndüğünde
Tarih26 Aralık 1943
Bölge
Barents Denizi, Nordkap açıkları
Sonuç Müttefik zaferi
Taraflar
Nazi Almanyası Almanya Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Norveç Norveç
Komutanlar ve liderler
Nazi Almanyası Kriegsmarine
Erich Bey  
Birleşik Krallık Kraliyet Donanması
Bruce Fraser
Robert Burnett
Norveç Norveç Deniz Kuvvetleri
Güçler
Scharnhorst
Z 29
Z 30
Z 33
Z 34
Z 38
HMS Duke of York (17)
HMS Norfolk (78)
HMS Belfast (C35)
HMS Sheffield (C24)
HMS Jamaica (C55)
Muhrip x 9
Kayıplar
Scharnhorst battı
1932 mürettebat öldü
11 mürettebat öldü
11 mürettebat yaralandı

Kuzey Burnu Deniz Muharebesi, Kriegsmarine'nin harekât kodu: Ostfront Harekâtı (Almanca: Unternehmen Ostfront / "Doğu Cephesi" Harekâtı), II. Dünya Savaşı sırasında, Aralık 1943'te Kriegsmarine'nin giriştiği ticaret akıncılık harekâtı ve Müttefik gücünün karşı saldırısı.

25 Aralık 1943'te Müttefik konvoyu JW55B'ye saldırmak için Kriegsmarine'e ait muharebe kruvazörü Scharnhorst, muhripleri Z29, Z30, Z33, Z34 ve Z38 hareket etmişlerdir. Ancak 19 nakliye gemisinden oluşturulan "JW55B", Kraliyet Donanması'na ait HMS Onslow, HMS Onslaught, HMS Orwell, HMS Scourge, HMS Impulse ve mayın tarama gemisi HMS Gleaner ile Kanada Kraliyet Donanması'na ait HMCS Haida, HMCS Huron ve HMCS Iroquois tarafından refakat edilmekteydi.

26 Aralık'ta ağır kruvazör HMS Norfolk, hafif kruvazör HMS Sheffield ve HMS Belfast, Scharnhorst'u yakalamış ve saat 9.29'da ateş etmeye başlamışlardır. Scharnhorst'un radarı bozulmuş ve görsel temasla ateş etmek zorunda kalmıştır. Buna rağmen öğlenden az önce HMS Norfolk'a isabet ettirdi.

Saat 12.21'de Kraliyet Donanması kruvazörleri tekrar ateş etmeye başlayınca Scharnhorst "JW55B"ye saldırmaktan vazgeçerek dönüş yoluna çıkmıştır. Ancak Kraliyet Donanması kruvazörleri takip etmeye devam etmiş ve Home Fleet'ten zırhlı HMS Duke of York, hafif kruvazör HMS Jamaica ve dört muhrip de muharebe alanına ulaşarak ateş etmeye başlamışlardır. Bunun sonucunda Scharnhorst hareket edemez hale gelmiş, daha sonra 11 torpido isabeti almış ve batmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]