Kuyumcusaray, Alaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuyumcusaray
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Alaca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 80
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19600

Kuyumcusaray, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında net bilgi olmamakla beraber, Kuyumcuören adıyla da anılan köy cumhuriyet döneminde kuyumcusaray adını almıştır. Horasan dan 1700 yıllarda gelen göçebe Türkler tarafından yerleşşik hayat kurulmuş olup daha önceki yıllarda Kayabuğet köyü tarafından tarım arazisi ve mera olarak kullanılmıştır 20yy. başlarında bağ ve bahçelerinin çokluğu nüfuskaybı nedeni ve büyük kentlerle almanya belçika gibi ülkelere işçi olarak çalışmaya giden köy halkı nın geri dönmeyişi nedeniyle susuz tarıma geçmiştir.köye 1800 yılların başların da,alaca ve yozgat'ın diğer köylerin den göçlerde olmuştur. kuyumcusaray köyünün tam 3 kez dolup boşaldığı söylenmekte.kuyumcusaray,kuyumcuören ve tekrar kuyumcusaray olarak değişikliğe uğramıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün alevi bektaşı kültürünü taşıyor olması,gelenek ve göreneklerinde bu etkinin altında kalmasına yol açmıştır.köyde ocak adıyla anılan ve yılancık hastalığına iyi geldiği söylenen paltalı isimli bir ocak mevcuttur. perşembe günleri ve özel günlerde bu ocakta evlerde pişirilen çörekler dağıtılır. ayrıca köy düğünleri meşhurdur. düğünlerde köy halkı hep birlikte olur civar köylerden de katılım çok olur 4 gün 4 gece düğün yapılır. köyün tandırda yufka içine peynir yumurta, v.b. konularak yapılan hamur yemeklerinden 'menikli'si ve yeşilmercimek çorbasına un ve nane yakılarak kaynatılan herle çorbası meşhurdur. Önemli yemekleri togaşı-helle-mercimekli pilav-düğür aşı-ovmaç-sündürme-sütlaşdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 60 km, Alaca ilçesine 10 km uzaklıktadır.Yerleşim olarak küçük yükseltiler arasında dar ve uzun ovalarla kaplı bir arazi yapısına sahip olup dağlık bölgesi yoktur. yer altı suları açısından zengin olan köyde küçük bir dere akmaktadır. köy kurulum olarak yozgat ili arazisine sınır konumdadır. komşu köyleri akçaköy,kayabüget,karacalar,sincan,yenice ve evci dir.belli başlı olarak küçüktepe,çerkez tarlaları,büyük ve küçük kavaközü, yukarı bostanlar, öteyüz ve bağlar gibi ekim arazilerine sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde de olsa steP ve bozkır iklii sürmektedir. yazlar kurak ve sıcak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 80
1997 116

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yeni yapılmakta olup 2008 yılında faliyete geçmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy içinden geçen yolda kış aylarında su birikmesi nedeniyle yol yarılıp büz döşenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]