Evci, Alaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Evci
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Alaca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 915
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19600
İnternet sitesi: [2]

Evci, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu köye ilk olarak 400-450 yıl önce Şam Türkmenlerinden gelen “Karagücük Osman atalarıdır.Karakaş'lar köyde Karaöcükler olarak bilinirler.Karaöcük ismi de zaten Karagücük Osman'dan gelir.Bu kişi yerleşmiş ve “Karagücük Evci” adı verilmiştir.Sonra da Sarı Ali adında Kervan sahibi Tüccarlık yapan bir Tacir bugünkü Şirin'ler olarak bilinen sülalenin ilk mensuplarından olup bu bölgeye yerleşmiş ve köyün nüfusu bu dönemden itibaren artmıştır.Şirinler,Karakaşlar ,Çakırlar, Cenikler,İgneciler, Güleç'ler, Uysal'lar(Tuluklar) köyün bilinen aileleridir.Baktat Şirketler Grubunun sahipleri de 1940 lı yıllarda köyden Haydar köyüne daha sonra da Sungurlu ya göç etmişlerdir.Çatalbaş yolu Eski ilkokulun yerinde oturuyorlardı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yetiştirdiği eğitimli insan sayısı oldukça fazladır.Doktor ,Subay ,Astsubay Öğretmen ,İmam ,Siyasetçi ,İş Adamı ,Müteahhit, ve esnaf olamak üzere pek çok alanda uzman kişiler bulunmaktadır. Aynı zamanda Evci Köyü Hanesine kayıtlı Başkent Ankara da da 115-Hane köy halkı yaşamaktadır.Ankara'daki köyün yetkilileri kendi gayret ve çabaları ile Evci Köyü Kalkınma ve Yardımlaşma Derneğini kurmuş ve dernek merkezininin Mülkiyetini satın alarak dernek adına kayıt yaptırmışlardır.Alınan dernek mülkiyetinin bu aşamayagelmesinde büyük emeği geçen köy İş Adamlarından Ünal ŞİRİN ve Hayri Çağıra bu vesile ile köy halkımız adına özel teşekkürlerimizi sunarız. Dernek üyeleri kendi aralarında demokratik bir şekilde seçimler yaparak kendi yönetimlerini oluşturmaktadırlar. Hizmet olarak derneğin özellikle yaz dönemlerinde başkente çeşitli alanlarda çalışmaya gelen Evci Köyü gençlerinin barınma ve buluşma noktası olarak büyük katkısı olmaktadır.Diğer faaliyetleri arasında düğün ve cenaze hizmetlerinde çok önemli bir rolü vardır. Dernek yöneticileri dernek adına bir Ambulans ve yıllık buluşma toplantılarının yapılacağı bir yer, köy çamlığına giderken büyük kolaylık sağlayacak bir Toplu taşıma Aracı almak istediklerini her ortam ve zamanda dile getirmektedirler.Bu yapılan çalışmalardan dolayı bütün köy halkı adına hiçbir desteğini ve yardımını dernek yönetiminden esirgemeyen Önde gelen İş Adamlarımızı ve Dernek Başkanımız sayın Muhlis ŞİRİN'i bende kutluyorum.Köyün 3 ayrı cephede savaşmış gücüyle nam salmış bir kahramanı da vardır.Lakabı Manda Sadık olan ve igneciler sülasine mensup olan bu kahraman şahıs vatanını ve milletini yiğitce ve mertçe savundugu tarih sayfalarına altın harflerle yazılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Evci Köyü Çorum iline 62 km, Alaca ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köyün iki adet sürekli akan çayı mevcuttur. Bu çaylar başka köylerin arazilerinden doğup köyün ormanları arasından geçer, buralardan suyunu çoğaltır ve köyün üst kısmında birleşirler. Bunlar Karaöz ve Aköz olarak isimlendirilmişlerdir. Bu çaylar, Alaca Barajını besler ve ana kaynaklarını oluştururlar. Baraj, köyün arazisine yapılmış olup, köye çok yakındır ve fakat sulama etkisi olarak köye bir faydası yoktur. Köyün kendine ait Çamlığı, Gündeğmez ,Sarıyaprak,Dede Kale gibi önemli mesire yerleri vardır.Yemyeşil bir vadinin içindedir. Köyün çevresinde birçok doğal güzellikleri bulmak mümkündür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Evci köyünde karasal iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 999
2000 915
1997 826

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün [[Türkiye ekonomisi|ekonomisi]] tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2007 yılında hizmete girmiş olan Sulama Kanalı Projesi ile köy halkı sulu tarıma geçmeye başlamıştır.Alaca merkezde Evci Köyünden genelde büyük esnaflar vardır.Özellikle iyi ve dürüst esnaflıkları ile tanınırlar.Sarraflık,Gıda ,Kuruyemiş ve İnşaat işleri ile tanınmışlardır.Yurtdışında birçok vatandaşı vardır.Almanya,Fransa,Hollanda,Avusturya ,Belçika, İspanya,Kazakistan,Azerbaycan,Özbekistan,Türkmenistan,Amerika Birleşik Devletleri gibi.Özellikle yurt dışı ülkeleri tercih eden köy gençleri çalışmak için son yıllarda Amerikayı tercih etmektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Evleri Betonarme ve ahşap olup İlkokul 1953, Eski Cami 1958, Yeni Cami 2001 yılında hizmete açılmıştır.elektrik 1980 yılında gelmiştir.Sağlık evi ve İmam evi binası vardır. İçme suyu şebekesi vardır.Yaz aylarında meydana gelen su kesintilerine karşı köy halkına mensup dışardaki iş adamlarını katkılarıyla terkosa ek olarak yeni su kaynağı bulunarak motopomlarla otomatik olarak Terkos takviye edilmiş ve köyün içme suyu problemi çözülmüştür.Köyün elektrik nakil isistemi ve trafoları yenilenmiş ve ahşap nakil direkleri demirle değiştirilmiştir.Köyde Kanalizasyon sistemi vardır.Köyün ilçe ile ulaşımı özel araçlar ve köy halkına ait dolmuşlarla sağlanmaktadır.2007 yılında Köy halkı ve İş Adamlarını katkıları ile köye Morg yapılarak halkın hizmetine verilmiştir.Yine aynı yıl içersinde Kanalizasyon ve köprü problemleri Köy muhtarının üstün gayretleri sonucu çözülmüştür.Cep telefonu şebekesi kurulmasına da yardımcı olunarak köy halkının iletişim sorunuda büyük ölçüde halledilmiştir.Köyün ilçeye bağlantısını sağlayan yol asfaltlanmıştır.Okulun 143 öğrencisi mevcuttur. Köy halkından Duraklar olarak bilinen ve bugünkü temsilcileri Necati Karakoç eski okul yerini köy namına bağışlamış ve köy halkı da özel idarenin yardımları ve halkın kendi bağış ve fiili çalışmaları sayesinde Köye çok güzel bir taziye evi yapılmıştır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]