Akören, Alaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Akören
—  Köy  —
Çorum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Alaca
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 86
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19600
İnternet sitesi: [2]

Akören, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Akverandan gelmektedir. Çok eski bir yerleşim yeri olmakla beraber; Akviran, Akveren ya da Avren şeklinde de isimlendirilmektedir.

Ören, viran, harabe olmasına rağmen çok eskiden beri yaşanıldığını gösteren işaretler vardır. Burada bulunan yazılı taşlar da bunu ispatlamaktadır. “Ak” adı ise Türkçe’de ak-kara ikileminde karanın karşıtı olarak “büyük, ileri gelen, önderlik eden, savaşan, geçimini sağlayan, iyi, güçlü tarafı ve devlet, hükümet yanında olan” anlamlarını da taşımaktadır. Yurdumuzda “Akören” adı mezra, köy ve ilçe adı olmak üzere yaklaşık elli yerde geçmektedir. Geleneklerimizin yaşatıldığı Oğuz-Türkmen köylerimizdendir. Yerleşiminin başlangıcı 18. yy’a kadar ulaşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ-TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Akören köyü, tipik bir İç Anadolu köyüdür. H.E.

Koyumuzun gecmisine inildiginde yerlesikleri oguz turkmenlerdir koyumuzde yerlesik kurtler yoktur ama cevre alevi kurt koyleri ile kiz alis verisi ile kurt nufusuda dahil olmustur.Koyumuzun bazi yerlerinde eski yazilar iceren ve cok eskiden de yerlesim yeri oldugunu gosteren corum muzeler mudurlugune kayitli taslar bulunmaktadir.Koyumuz alacanin en eski ve kalabalik yerlesim merkezi olarak bilinmekteydi.Ataturk inkilapalari sonrasinda egitimde ilerlemeye gecilirken; merkezi ilkogretim okullarindan birtaneside akoren koyune kurulup cevre koylerden ogrencilerede egitim verilmekteydi. Komsu koyleri isahaci,kochisar,kuylus,hocuk,bolatcik,besiktepe dir. Koyumuz alevi koyu olup Ataturk ilke ve inkilaplarina bagliligi ile bilinmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 62 km, Alaca ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köy İç Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi hemen kuzeyinde kalmaktadir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, ic Anadolu iklimi, karasal iklim hakimdir.H.E.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 79
2007 86
2000 158
1997 163

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre 2007 yılı sonu itibarıyla Akören Köyü nüfusu toplam 86 kişidir.Nüfusun 45'i erkek, 41'i ise kadındır.

Alaca Merkezin nüfusu 2000 yılı sayımında 24.983 iken 2007'de 22.590'a inmiştir.[1]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arpa,buğday,yonca,ayçiçeği,fiğ,pancar,mercimek ve nohut gibi ürünler yetiştirilmektedir.Not:sogan yetiştiriciliginde ilk sıralardadır. Köyümüz havancılıkta büyük ilerleme yaptı.Damızlık sığır yetiştiricileri birliğine kayıt oldu, damızlık düve ve süt satışına başlandı.(cihan karlıkaya)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol koyun giris ve cikisina kadar asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde kanalizasyon sistemi mevcuttur. Köyde ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alaca Birlik Gazetesi 25.01.2008, Baş sayfa ve s.5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]