Akören, Alaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Akören
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Alaca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 86
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19600
İnternet sitesi: [2]

Akören, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Akverandan gelmektedir. Çok eski bir yerleşim yeri olmakla beraber; Akviran, Akveren ya da Avren şeklinde de isimlendirilmektedir.

Ören, viran, harabe olmasına rağmen çok eskiden beri yaşanıldığını gösteren işaretler vardır. Burada bulunan yazılı taşlar da bunu ispatlamaktadır. “Ak” adı ise Türkçede ak-kara ikileminde karanın karşıtı olarak “büyük, ileri gelen, önderlik eden, savaşan, geçimini sağlayan, iyi, güçlü tarafı ve devlet, hükümet yanında olan” anlamlarını da taşımaktadır. Yurdumuzda “Akören” adı mezra, köy ve ilçe adı olmak üzere yaklaşık elli yerde geçmektedir. Geleneklerimizin yaşatıldığı Oğuz-Türkmen köylerimizdendir. Yerleşiminin başlangıcı 18. yy’a kadar ulaşmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 62 km, Alaca ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köy İç Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi hemen kuzeyinde kalmaktadir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, ic Anadolu iklimi, karasal iklim hakimdir.H.E.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 79
2007 86
2000 158
1997 163

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre 2007 yılı sonu itibarıyla Akören Köyü nüfusu toplam 86 kişidir.Nüfusun 45'i erkek, 41'i ise kadındır.

Alaca Merkezin nüfusu 2000 yılı sayımında 24.983 iken 2007'de 22.590'a inmiştir.[1]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arpa,buğday,yonca,ayçiçeği,fiğ,pancar,mercimek ve nohut gibi ürünler yetiştirilmektedir.Not:sogan yetiştiriciliginde ilk sıralardadır. köy havancılıkta büyük ilerleme yaptı.Damızlık sığır yetiştiricileri birliğine kayıt oldu, damızlık düve ve süt satışına başlandı.(cihan karlıkaya)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol koyun giris ve cikisina kadar asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde kanalizasyon sistemi mevcuttur. Köyde ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alaca Birlik Gazetesi 25.01.2008, Baş sayfa ve s.5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]