İçeriğe atla

Kuru mevsim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Laos'ta kuru mevsim. Don Det'in kuru tarlalarında dalları olan ölü bir ağacın uzun gölgesi, mavi gökyüzü ve beyaz bulutlarla güneşli bir gün, öğleden sonra.

Kuru mevsim, özellikle tropik bölgelerde görülen yıllık düşük yağışlı bir dönemdir. Tropik bölgelerdeki hava, yıl boyunca kuzeyden güney tropik bölgelere ve geriye doğru hareket eden tropikal yağmur kuşağının hakimiyetindedir. Tropikal kurak mevsimin ılıman karşılığı yaz veya kıştır.

Yağmur kuşağı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tropikal yağmur kuşağı güney yarımkürede kabaca Ekim'den Mart'a kadar uzanır. Bu süre zarfında kuzey tropik bölgelerde daha seyrek yağışlı kuru bir mevsim vardır ve günler genellikle güneşlidir. Nisan'dan Eylül'e kadar yağmur kuşağı kuzey yarımkürede uzanır ve güney tropik bölgelerde kurak mevsim görülür. Köppen iklim sınıflandırmasına göre tropikal iklimler için kurak mevsim ayı ortalama yağışın 60 milimetre (2,4 in) altında olduğu aylar olarak tanımlanır.[1]

Yağmur kuşağı kabaca kuzeyde Yengeç Dönencesi'ne ve güneyde Oğlak Dönencesi'ne kadar uzanır. Bu enlemlerin yakınında yılda bir yağışlı mevsim ve bir kurak mevsim vardır. Ekvatorda iki yağışlı ve iki kurak mevsim vardır; yağmur kuşağı yılda iki kez geçer, bir kez kuzeye ve bir kez de güneye hareket eder. Tropikler ve ekvator arasında yerlerde kısa bir yağışlı ve uzun bir yağışlı mevsim ve kısa bir kuru ve uzun bir kurak mevsim yaşanabilir. Bununla birlikte yerel coğrafya bu iklim modellerini önemli ölçüde değiştirebilir.

Kurak mevsimde nem çok düşüktür ve bu da bazı sulama alanlarının ve nehirlerin kurumasına neden olur. Bu su eksikliği (ve yiyecek arzı eksikliği) otlayan birçok hayvanı daha verimli yerlere göç etmeye zorlayabilir. Bu tür hayvanların örnekleri: zebralar, filler, zürafa, gergedan, antilop, manda, bufalo, gaur, tapir, devekuşu, rhea ve kangurudur. Bitkilerde su eksikliği nedeniyle orman yangınları yaygındır.[2]

  1. ^ "Updated world Köppen-Geiger climate classification map" (PDF). 24 Ekim 2007 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "Wet & Dry Seasons". 20 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2008.