Lodos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lodos, güneybatıdan esen rüzgârlara verilen addır. Türkiye'de, gezici siklonların içeriye daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini izler. Sıcaklıkların yükselmesine neden olur. En sık aralık ayında görülür.

Lodos kelimesi Türkçe olup, Yunanca "Notus" kelimesinden gelir ve aslen "güney rüzgarı" anlamına gelir.

Lodos, yoğun olarak Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz Bölgesi'nde esmekle beraber, zaman zaman Adriyatik Denizi'ni de etkiler.

Lodosun, beraberinde taşıdığı mineraller ve toz sebebiyle insanlar üzerinde baş ağrısı, hâlsizlik, nefes darlığı, göz kanlanması gibi bir dizi etkiye yol açtığına inanılır.

Ege Denizi'nin hakim rüzgar kaynaklı yüzey akıntısı, kuzeybatıdan güneydoğuya doğrudur ama rüzgar yılda yaklaşık yirmi kez güneye doğru yön değiştirerek Akdeniz'den Karadeniz'e doğru eser. Yeterince uzun sürerse, yüzey akıntısı da tersine dönüp denizciler için aldatıcı gidişatlar yapar. Lodos estiğinde sabahın erken saatlerinde Türk Boğazları'ndaki rüzgarlar yön değiştirmeye başlar. Karadeniz'in akıntıları da Lodos'tan etkilenir.

Öğleden sonra en güçlü haldedir ve genellikle geceleri esmesi kesilir ama bazen lodos rüzgarı ara vermeden günlerce sürer. Adriyatik ve İyon denizinde de benzer rüzgarlar eser. Lodos rüzgarı denizciler için tehlikelidir çünkü açık havada uyarı vermeden gelir ve 9-10 Beaufort'da esebilir. Çoğu gemi bu koşullar altında seyredemez.

Soba zehirlenmelerine neden olan bir rüzgârdır.