Kumru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kumru
Tourterelle turque.jpg
Streptopelia decaocto
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Columbiformes
Familya: Columbidae
Alt familya: Columbinae
Cins: Streptopelia
Bonaparte, 1855
Türler

Metne bakınız.

Kumru (Grekçe:Streptopelia), güvercingiller familyasındaki bir kuş cinsidir. Bu kuşlar çoğunlukla ince, küçük ve orta boylulardır. Üst kısımları genellikle soluk kahverengi iken, alt kısımları genellikle pembe bir tondadır. Birçoğunun boynunda karakteristik bir siyah-beyaz yama vardır.

Bu cinsin anavatanı Afrika'dır, ancak tropikal Güney Asya'da birkaç türü bulunur. Grup olarak bu cins oldukça başarılıdır; birçok tür tropik bölgelerdeki bir dizi habitatta bol miktarda bulunurlar ve artık çok daha geniş bir dağılıma sahipler. Avrasya yakalı güvercin ( Streptopelia decaocto ) türünün yaşam alanı doğal olarak, daha sıcak ılıman bölgeler olan güneydoğu Avrupa'dan Japonya'ya kadar genişledi ve Avrupa'nın geri kalanını kolonileştirdi .1960'a kadar Büyük Britanya ve kısa süre sonra İrlanda'ya ulaştı. Aynı zamanda ABD'ye de ulaştı ve 1999 itibarıyla 22 eyalette yaşadığı bildirilen cins hâla hızla yayılıyordu.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Streptopelia cinsi, 1855 yılında Fransız kus bilimci Charles Lucien Bonaparte tarafından tanıtıldı.[1][2] Ayrıca 1855'te İngiliz zoolog George Robert Gray, bu türlere Streptopelia risoria , Barbary güvercini adını verdi.[3][4] Streptopelia risoria , Uluslararası Zoolojik İsimlendirme Komisyonu tarafından geçerli bir isim olarak onaylanmış olsa da,[5] Barbary güvercini, Afrika yakalı güvercinin (Streptopelia roseogrisea ) evcilleştirilmiş bir formu olabilir.[6]

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

 
 
 
 
 
 
 
 

Streptopelia decaocto

Streptopelia roseogrisea

Streptopelia decipiens

 

Streptopelia capicola

Streptopelia vinacea

Streptopelia semitorquata

 
 

Streptopelia hypopyrrha

Streptopelia turtur

Streptopelia orientalis

Streptopelia bitorquata

Streptopelia tranquebarica

 

Columba

 
 

Nesoenas mayeri

Nesoenas picturata

 

Spilopelia chinensis

Spilopelia senegalensis

Patagioenas

Yukarıdaki Johnson vd. nin çalışmasına göre oluşturulmuş kladogramdır.(2001).[7]
Spilopelia grubu (burada: benekli güvercin, S. chinensis ), diğer Eski Dünya güvercinlerinin aksine çok noktalı bir boyun desenine sahiptir.
Nesoenas grubu (burada: Malgaşlı kaplumbağa güvercini, N. picturatus / S. picturata ) kırmızımsı bir renk tonuna sahiptir ve göze çarpan boyun deseni yoktur; Madagaskar bölgesinde bulunurlar

Cins 14 tür içerir:[8]

 • Avrupa kaplumbağa güvercini Streptopelia turtur
 • Gölgeli kaplumbağa güvercini, Streptopelia lugens
 • Adamawa kaplumbağa güvercini, Streptopelia hypopyrrha
 • Oryantal kaplumbağa güvercini Streptopelia orientalis
 • Sunda yakalı güvercin, Streptopelia bitorquata
 • Filipin yakalı güvercin, Streptopelia dusumieri
 • Avrasya yakalı güvercin, Streptopelia decaocto
 • Afrika yakalı güvercini, Streptopelia roseogrisea
 • Beyaz kanatlı yakalı güvercin, Streptopelia reichenowi
 • Yas yakalı güvercin, Streptopelia decipiens
 • Kırmızı gözlü güvercin, Streptopelia semitorquata
 • Halka boyunlu güvercin, Streptopelia capicola
 • Şaraplı güvercin, Streptopelia vinacea
 • Kırmızı yakalı güvercin, Streptopelia tranquebarica

Spilopelia ve Nesoenas cinsleri daha önce Streptopelia'ya yerleştirilmişti, ancak o zamandan beri cinsler monofiletik grup olusturmak için ayrıldılar.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Bonaparte (1855). "Coup d'oeil sur les pigeons (quatrième partie)". Comptes Rendus Hebdomadaires des Séances de l'Académie des Sciences (Fransızca). 40: 15-24 [17]. 
 2. ^ The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Londra: Christopher Helm. 2010. s. 367. ISBN 978-1-4081-2501-4. 
 3. ^ Catalogue of the Genera and Subgenera of Birds Contained in the British Museum. Londra: British Museum. 1855. s. 150. 
 4. ^ Peters, James Lee, (Ed.) (1937). Check-list of Birds of the World. Volume 3. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. s. 88. 
 5. ^ ICZN (International Commission on Zoological Nomenclature) (2008). "Opinion 2215 (Case 3380), Streptopelia risoria (Linnaeus, 1758) (Aves, Columbidae): priority maintained". Bulletin of Zoological Nomenclature. 65: 327-328. doi:10.21805/bzn.v65i4.a2. 
 6. ^ Elliott, A.; Sargatal, J.; Christie, D.A.; de Juana, E., (Edl.) (2020). "African Collared-dove (Streptopelia roseogrisea)". Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020.  r eksik |soyadı1= (yardım)
 7. ^ Johnson, K.P.; De Kort, S.; Dinwoodey, K.; Mateman, A.C.; Ten Cate, C.; Lessells, C.M.; Clayton, D.H. (2001). "A molecular phylogeny of the dove genera Streptopelia and Columba". Auk. 118 (4): 874-887. doi:10.1642/0004-8038(2001)118[0874:AMPOTD]2.0.CO;2.  Geçersiz |doi-access=free (yardım)
 8. ^ a b Donsker, David; Rasmussen, Pamela, (Edl.) (2020). "Pigeons". IOC World Bird List Version 10.1. International Ornithologists' Union. 6 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2020.  r eksik |soyadı1= (yardım) Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "ioc" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)