Kumasi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kumasi
Kumasi
Kumasi'den görünüm
Kumasi bayrağı
Bayrak
Kumasi mührü
Mühür
Gana içinde Kumasi'nin konumu
Gana içinde Kumasi'nin konumu
Ülke Gana Gana
Bölge Ashanti Bölgesi
District Kumasi Metropolitan District
Şehir olma beratı 1680
İdare
 • Belediye Başkanı Samuel Sarpong
Yüzölçümü
 • Toplam 254[1] km² (98 mil²)
Rakım 250 m (820 ft)
Nüfus
 (2012)Gana'nın en kalabalık 2.
 • Toplam 1,989,062[2]
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu 032
Resmî site
Resmi site

Kumasi, (tarihi olarak sömürge dönemindeki ismiyle: Comassie)[3] Gana'nın güney bölgesinde Kumasi Metropolitan Yönetimi ve Ashanti Bölgesi'nde bulunan bir şehirdir. Kumasi, 2012 yılı tahminlerine göre 1.989.062 nüfus ile Gana'nın en kalabalık ikinci şehridir.[2]

Bosomtwe Gölü kıyısına kurulmuş olan Kumasi, yağmur ormanları bölgesindedir ve ülkenin Güney kıyısında yer alan başkent Akra'ya karayolu ile 250 kilometre (160 mi) uzaklıktadır. Kumasi yaklaşık olarak Ekvator'un 300 mil (480 km) ve Gine Körfezi'nin 100 mil (160 km) kuzeyinde yer alır. Şehir ve çevresinde yetişen çok güzel çiçek ve bitki türlerinden dolayı, Kumasi Gana'da "Bahçe Şehir" veya "kalp atışı" olarak anılır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumasi'nin çevresindeki bölgede Neolitik Çağ'a kadar yerleşim olmadığı yönünde bilgiler mevcuttur. Şehrin göz önünde bir yerleşim birimi olması 1695 yılında kurucusu hükümdar Osei Tutu'nun çalışmaları sonucu Ashanti Konfederasyonu başkenti olması ile başlar. Kumasi'nin hükümarı, "Asantehene" olarak bilinen saltanata bağlıydı ve aynı zamanda Konfedasyon'un da hükümdarıydı. 1701 yılındaki Denkyira'ya karşı Feyiase Savaşı'ndaki zaferleri sonucu, Asante Konfederasyonu Akan halkı üzerindeki birincil devlet oldu.[4] Bu zaferden sonra, Ashantiler Elmina'da konumlanmış Hollandalıların müttefiki oldu. 1872 yılında Hollanda Altın Sahili'nin Birleşik Krallık'la müttefik olan Fantelere devri ile, Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere, Kumasi'nin büyük bölümü 1874 yılındaki Anglo-Ashanti Savaşları'nda Britanya birlikleri tarafından yıkıldı.

Ashanti'yi ziyaret eden ilk İngiliz kadını olan Lady Mary Alice Hodgson, "The Siege of Kumassi" (Kumassi Kuşatması) adıyla, Ashanti Konfederasyonu oluşturan kabileler tarafından kale kuşatması ve sonrasındaki kıyıya yürüyüşü ile ilgili notlar yazdı. Lady Hodgson, Altın Sahil'in Britanya koloni eski valisi Hon. W. A. G. Young, C.M.G.'nin kızı ve sonraki valisi Frederick Mitchell Hodgson'nın karısıdır.[5]

Gana'nın 1957 yılında tamamen bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, kraliyet şehri olarak kaldı, ancak kralın rolü sembolik olarak kaldı. Şehir Ashanti halkı tarihi üzerinde önemli bir role sahiptir.

Demografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılı tahminlerine göre 1.989.062 kişilik nüfusu ile Kumasi,[2] ülkenin başkent Akra'dan sonraki en kalabalık ikinci şehridir. Şehrin en büyük etkin topluluğu Ashantilerdir, ancak diğer etkin grupların da sayısı her gün hızla artmaktadır. Nüfusun yaklaşık olarak %84'i Hristiyan ve %11'i Müslümandır. Küçük oranda halk ise geleneksel inançlara sahiptir.[6]

Ekonomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumasi Pazarı

Bölgede bulunan büyük altın kaynakları ile kurulmuş madenler ile, Kumasi ve Ashanti Bölgesi Gana'nın Batı Gana Bölgesi'ndeki Sekondi-Takoradi'den sonra en zengin ikinci şehridir. Şehrin ana ihraç maddeleri parke ve kakao çekirdeğidir. Gana'nın kereste sektörünün %50'sini Kumasi'dedir ve bu iş kolunda 4.000'den fazla kişi çalışır. "Kaasai Endüstriyel Bölgesi" bölgedeki endüstri için önemli rol oynar. Bira başta olmak üzere alkollü içecek üretimi yapan "Guinness Ghana Breweries" bu şehirdedir ve Gana Borsası'nda işlem görmektedir. Şehirdeki ticaret büyük oranda "Kejetia Pazarı" ve Adum çevresinde gerçekleşir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Savan iklimi etkisinde olan Kumasi, yıl boyunca göreceli olarak sabit sıcaklıktadır. Ayrıca yakınında bulunan Akra'ya göre oldukça nemli bir havaya sahiptir ve yıllık ortalama 1400 mm yağış alır. Şehir genel olarak iki yağış dönemi geçirir. Biri daha uzun periyotlarda Mart'tan Haziran'a kadar, diğeri daha kısa süreli Eylül ila Kasım aylarındadır. Batı Afrika'nın diğer bölgelerine benzer şekilde, Kumasi de harmattan rüzgarı etkisinde kalır. Aralık ile Şubat ayları arasındaki şehirdeki kuru havanın sebebi ana olarak harmattandır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumasi aşağıdaki şehirlerle kardeş şehir statüsündedir:

Ülke Şehir Bölge/Eyalet Tarih
Fildişi Sahili Fildişi Sahili AbidjanLogo.png Abidjan AbidjanLogo.svg Lagunes 2004
Treichville
Amerika Birleşik Devletleri ABD Flag of Atlanta.svg Atlanta Flag of Georgia (U.S. state).svg Georgia 2010
Hollanda Hollanda Almere vlag.svg Almere Flag of Flevoland.svg Flevoland 2001
Amerika Birleşik Devletleri ABD Charlotte Flag of North Carolina.svg Kuzey Karolina 1996
Amerika Birleşik Devletleri ABD Flag of Columbus, Ohio.svg Columbus Flag of Ohio.svg Ohio 2008
Kanada Kanada Kitchener Flag of Ontario.svg Ontario 2010
Amerika Birleşik Devletleri ABD Flag of Newark, New Jersey.jpg Newark Flag of New Jersey.svg New Jersey 1999
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika
Tshwane
Gauteng 2010
Amerika Birleşik Devletleri ABD Winston-Salem Flag of North Carolina.svg Kuzey Karolina 2001

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Demographic Characteristics". Ghanadistricts.com. 15 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2012. 
  2. ^ a b c "World Gazetteer online". World-gazetteer.com. 3 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Coomassie and Magdala the story of two British campaigns in Africa 15 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.(İngilizce)
  4. ^ McCaskie, T. C. "Denkyira in the Making of Asante" in The Journal of African History vol. 48 (2007) no. 1, s. 1
  5. ^ Morgan, Henry James Types of Canadian women and of women who are or have been connected with Canada : (Toronto, 1903) [1]
  6. ^ "Population & Housing Census 2010 - District Analytical Report - Kumasi Metropolitan" (PDF) (İngilizce). Ghana Statistical Service. Ekim 2014. s. 36. 12 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]