Kristi Yamaguchi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Madalyalar
Artistik Buz Pateni
Olimpiyat Oyunları
Altın 1992 Albertville Kadınlar
Kristi Yamaguchi
Kristi Yamaguchi Heart Truth 2009.jpg
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Doğum tarihi 12 Temmuz 1971 (1971-07-12) (44 yaşında)
Doğum yeri Hayward, California
Kariyer
Eski Partneri Rudy Galindo
Koç Christy Ness
Sporu bırakma 1994
Madalyalar
Olimpiyat Oyunları
Altın 1992 Albertville Kadınlar
Dünya Şampiyonaları
Altın 1991 Münih Kadınlar
Altın 1992 Oakland Kadınlar
Dünya Gençler Şampiyonaları
Bronz 1987 Kitchener Çiftler
Altın 1988 Brisbane Çiftler
Altın 1988 Brisbane Kadınlar

Kristine Tsuya "Kristi" Yamaguchi- Hedican (doğum. 12 Temmuz 1971) ABD'li buz patenci. Teklerde 1992 Olimpiyat şampiyonu ve 1991-1992 yıllarında iki kez Dünya şampiyonudur. 1988 yılında teklerde ve Rudy Galindo ile birlikte çiftler kategorisinde Dünya Gençler Şampiyonu oldu. 1989 ve 1990 yıllarında çiftlerde ABD Ulusal Şampiyonu olan Yamaguchi 1992 yılında kadınlarda bu unvanı elde etmiştir.

20 Mayıs 2008'de Yamaguchi, partneri Mark Ballas ile birlikte Dancing with the Stars'ın altıncı sezonunda şampiyon oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftler kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamaguchi Rudy Galindo ile birlikte 1986'da ABD Gençler şampiyonu oldu. İki yıl sonra teklerde ve çiftlerde 1988 Dünya Gençler şampiyonluğuna ulaştı. Galindo ayrıca teklerde 1987 Dünya Gençler şampiyonasını kazanmıştı. 1989 ve 1990 yıllarında Yamaguchi ve Galindo büyüklerde ABD Ulusal şampiyonu oldu.

Yamaguchi ve Galindo birlikte çiftlerde yarışmalarına rağmen ikisi de teklerde de yarışmaktaydı. Bu onların yan yana atlayışlarında daha zorlu elemanlar yapabilmelerine olanak sağlıyordu. Yan yana üçlü flip gibi halen en iyi takımların bile yapamadığı atlayışları yapan çift ayrıca ters yönlerden dönüş ve atlayış yapmaktaydı. 1990 yılında Yamaguchi tekler kariyerine yoğunlaşmak istemesi sebebiyle ikili ayrıldı. Galindo'da bundan sonra 1996 ABD şampiyonu ve 1996 Dünya üçüncüsü olmuştu.

Tekler kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

In 1991, Yamaguchi moved to Edmonton, Alberta to train with coach Christy Ness. There, she took psychology courses at the University of Alberta.[4] The same year Yamaguchi placed second to Tonya Harding at the U.S. championships, her third consecutive silver medal at Nationals. The following month in Munich, Germany, Yamaguchi won the 1991 World Championships. That year the American ladies team, consisting of Yamaguchi, Harding and Nancy Kerrigan, became the only national ladies team to have its members place first, second and third at Worlds. In 1992, Yamaguchi won her first U.S. title and gained a spot to the 1992 Winter Olympic Games in Albertville, France. Joining her on the U.S. team were again Kerrigan and Harding. While competitors Harding and Japan’s Midori Ito were consistently landing the difficult triple axel jump in competition, Yamaguchi instead focused on her artistry and her triple-triple combinations in hopes of becoming a more well-rounded skater. Both Harding and Ito fell on their triple axels at the Olympics (though Ito successfully landed the jump later on in her long program after missing it the first time), allowing Yamaguchi to win the gold, despite errors in her free program, including putting a hand to the ice on a triple loop and a double salchow instead of a planned triple. Yamaguchi went on to successfully defend her World title that same year.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]