Kozmonotlar Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
   Kozmonotlar Günü
Soviet Union-1965-Stamp-0.12. Cosmonautics Day.jpg
1965'teki Kozmonotluk Günü posteri
Resmî adı Cosmonautics Day
День космонавтики
Den kosmonavtiki
Diğer adı Yuri Gecesi
Kutlayanlar Rusya, former USSR
Türü Tarihsel
Önemi İnsan'ın uzaya adım atışının kutlanılması
Törenler 12 Nisan
Gelenekler Her yıl aynı gün
Bağlantılı günler annual

Kozmonotluk Günü (RusçaДень Космона́втики, Den Kosmonavtiki) Rusya ve diğer bazı ülkelerde 12 Nisan gününde kutlanılan önemli bir gündür.[1][2][3] Polonya'da "Uluslararası Havacılık ve Kozmonotluk Günü" (LehçeMiędzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki yine 12 Nisan'da, aynı günde kutlanır.[4] 2011 yılında 12 Nisan Uluslararası İnsan Uzay Uçuşu Günü olarak kabul edildi. Bu gün önemini 27 yaşındaki Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961 tarihinde ilk defa uzaya çıkmasından alır.[5] Gagarin Dünyamız üzerinde 1 saat 48 dakika Vostok 1 uzay aracında tur atmıştı.[6]

Bu günün önemli bir gün olduğu Yuri Gagarin'in insanlık tarihinde ilk defa uzaya çıkışının 1 yıl sonrasında, 9 Nisan 1962'de Sovyetler Birliği'nde kabul gördü. Modern Rusya'da yasanın içerisinde bu gün "Askeri Onur ve Rusya İçin Hatıra Günü" ile aynı zamanda kutlanılır.

Gagarin'in bu efsanevi uçuşu gerek Sovyet Uzay Programı gerek de Uzay Yarışı için çok büyük bir dönümdür. Gagarin Sovyet Rusya'da hem de Sovyetler Birliği'nin Doğu Bloku'nda büyük bir ulusal kahraman oldu. Gagarin aynı zamanda şimdi de olduğu gibi Uzay Keşifleri için büyük bir figür oldu. Moskova ve Sovyetler Birliği'ndeki birçok şehirde çok büyük gösteri yürüyüşleri oldu. Bu, Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'nı kazandığında yapmış olduğu Zafer Yürüyüşleri'nden sonra en büyük gösterilerdi. Gagarin ülkesine döndüğünde ülkenin büyük insanlarından oluşan konvoylarla Moskova ve Kremlin'de gezdi. Sovyet lider Nikita Khrushchev tarafından en büyük Sovyet onu ödülü olan Sovyetler Birliğinin Kahramanı ödülünü aldı.

Son zamanlarda Kozmonotluk Günü etkinlikleri Gagarin'in heykelinin olduğu Korolvoy kentinde başlamaktadır. Katılanlar daha sonrasında polislerin de takibiyle Kızıl Meydan'a ulaşabilmek için Kremlin Duvarı Mezarlığı'nda bulunan Gagarin'in mezarına gidiyor. Uzay Fatihleri Heykeli'nin bulunduğu Kozmonotluk Sokağı'na ilerliyorlar ve etkinlik Novodeviçi Mezarlığı ziyaretinden sonra bitiyor.[kaynak belirtilmeli]

1968 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu'nun 61. konferansı bu günü Dünya Havacılık ve Astronotluk Günü olarak kabul etti. (Aynı Yıl 2001: Bir Uzay Macerası büyük ilgi almıştı).

12 Nisan 1981'de, Vostok 1'den tam 20 yıl sonra, bir uzay mekiği (STS-1, Columbia) yörünge uçuşu için fırlatıldı. Ne şanstır ki STS-1'in uçuşu 2 gün rötarlı olmuştu.

7 Nisan 2011'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bu günü Uluslararası İnsan Uzay Uçuş Günü olarak kabul etti.

1960'larda Oscar Feltsman ve Vladimir Voynovich tarafından yazılan14 minut do starta (Fırlatmaya son 14 dakika) şarkısı gayriresmi "kozmonotlar marşı" olarak tanındı ve bu günde düzenli olarak çalındı. 1980'lerde VIA grubunun Zemlyane (Dünyalılar) şarkısı büyük popüler olunca ününü kaybetti Zemlyane şarkısı 2010 yılının Rus Kozmonotluk Günü'nde resmilik kazandı. Rus kozmonotlar atandığında bir gelenekle bu şarkıyı kendi yanlarına alıp dinlerler.[kaynak belirtilmeli]

2001 yılından bu yana Yuri Gecesi aynı zamanda "Dünya Uzay Partisi" olarak tanınmakta, ve Yuri Gecesi'nde tüm Dünya üzerinde uzay teması işleyen büyük partiler yapılmaktadır.

Ulusrarası İnsan Uzay Uçuş Günü

12 Nisan 2017 tarihinde Yuri Gagarin'in uzaya çıkışının 56. yıldönümünü kutlamak üzere Birleşmiş Milletler bir anma etkinliği düzenledi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca Bkz.[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "О днях воинской славы и памятных датах России". "Российская Газета", №52. 13 марта 1995 г. 16 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
  2. ^ Russia marks Cosmonautics Day.
  3. ^ International Day of Human Space Flight, Cosmonautics Day in Russia.
  4. ^ "Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki". Elbląska Gazeta Internetowa. 12 Nisan 2008. 25 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2016. 
  5. ^ "UN Resolution A/RES/65/271, The International Day of Human Space Flight (12 April)". 7 Nisan 2011. 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2016. 
  6. ^ "Aviation and Space World Records". Fédération Aéronautique Internationale (FAI). 8 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2009.