Kosova Demokratik Türk Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kosova Demokratik Türk Partisi
Kısaltma KDTP
Genel başkan Mahir Yağcılar
Merkez Prizren
Gençlik kolu KDTP Gençlik Kolları
İdeoloji Türk milliyetçiliği
Sosyal muhafazakârlık
Ekonomik liberalizm
Siyasi pozisyon Merkez sağ
Kosova Meclisi
2 / 120
İnternet sitesi
KDTP resmî sitesi

Kosova Demokratik Türk Partisi (kısaca KDTP), Kosova’daki siyasi partilerden biridir. Parti, Kosova Türklerinin siyasi kuruluşudur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

KDTP 1990 yılında kurulup 1999 yılında UNMIK’te kayıtlanmıştır. Partinin genel merkezi Prizren’de bulunmaktadır. KDTP Kosova Meclisi’nde bir sandalye kazanmış ve Kosova Türk topluluğuna ayrılmış olan daha iki ek sandalyeye sahiptir. Ayrıca koalisyon anlaşmasıyla bir bakan bir de bakan yardımcısı bulunmaktadır.

Parti Yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel Başkan[değiştir | kaynağı değiştir]

1961 yılında Prizren’de doğan Mahir Yağcılar ulaştırma ve trafik mühendisidir. 1984 yılında Saraybosna Üniversitesi Ulaştırma ve Trafik Fakültesinden mezun oldu. Yağcılar, Kosova’nın ünlü ulaşım ve taşımacılık şirketi olan ‘Kosovatrans’ yönetim kadrosunda yer almıştır. 2000 yılının Nisan ayında, KDTP genel başkanı seçildi. Geçici Yönetim Konseyi üyesi olduğu gibi şu anda Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanıdır.

Siyasi Temsil ve Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti hükümette çeşitli görevler üstlenmiştir. Bunlar, Sağlık Bakanı ve 2001-2004 süreci süresi içerisinde Kosova Meclisi Başkanlığı’nın bir yıllık üyesi ve 2012 itibarıyla Çevre ve Alan Planlama Bakanı pozisyonlarıdır.

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

KDTP, temel olarak Türk topluluğunun benliğinin korunması için var olma hedefindedir. Kimliğin korunması, genelde Kosova’da Türk topluluğu eğitiminin, dilinin ve kültürünün korunmasına dayanmaktadır. Buna ek olarak, KDTP bakış açısı, Kosova’da var olan tüm topluluklar arasında hoşgörü esasına dayanan bir yaşamın sağlanması doğrultusunda çaba harcama yönündedir.

Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin Kosova çapında yedi şubesi vardır. Bu şube merkezleri şunlardır: Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Vıçıtırın, Mitroviça ve Yanova.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kadro KDTP resmî internet sitesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

KDTP Resmî İnternet Sitesi