Koruoba, Biga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Koruoba
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Biga
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam -
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17200
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Koruoba, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevreye gelerek, göçebe olarak yaşayan 8-10 hane Türk-Oğuz boylarından yörüklar tarafından, Hacı Hasan önderliğinde, Dedekoru denilen yerde kurulmuştur. 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra baskılara dayanamayarak, 1878(Rumi 1294) yılında Bulgaristan'ın Osmanpazarı Karınabat, Tırnova, Silistre, Eskicuma ve Omurtak kasabası çevresinden, 1880 (Rumi 1296) yılında yine Bulgaristan'ın Ados kasabası Boyalar ve Kokariçme köylerinden, Razgrat (Hazargrat) kasabası Kiremitçik köyü ile Osmanpazarı, Karınabar, Tırnova, Silistre, eskicuma ve Omusratk kasabası çevresinden muhacırların gelmesiyle, köy bugünkü konumunu alır. Yerleşim birimi olarak da şimdiki yer seçilir. Köyün ilk kurulduğu yerdeki koruluktan ve kurulduğu zamanki küçüklüğünden dolayı köye de KORUOBA adı verilir.

Kaynak: Engin Gürsu, Biga-Pegai, 18-09-2001,

Örnek resim:
http://yadi.sk/d/itF9f-UjSd84T
http://yadi.sk/d/nA_zhxB4Rw5UR

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde diğer köylerde hiç yapılmayan ('Hacer aşı' bulgur, yoğurt ve sarmsak ile yapılan soğuk yenen, doyumsuz yemek) diye bilinen ve düğünlerde yapılan bir yemek yapılmaktadır.Ayrıca her yıl mayıs ayı içerisinde yağmur duası ve ardından köy hayrı (cemiyet) düzenlenmektedir ve bu hayra tüm civar köylerden insanlar gelmektedir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 113 km, Biga ilçesine 23 km uzaklıktadır. Denize kıyısı olmasa da yaklaşık uzaklığı 10 km civarındadır. Köy sakinleri denize girmek için genellikle en yakın nokta olan Kumkent tatil sitesine, Gerlengeç köyünden geçerek ulaşırlar

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Biga ilçesinin genel iklimi Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş iklimine sahip ise de, kıyıdan 30–40 km. sonra arazinin yükselmesiyle kara ikliminin etkisinde kalır. Yazların sıcak ve kuraklığı Akdeniz ikliminin, kışların kar yağışlı ve soğukluğu kara iklimini, ilkbaharın yağmurları ve nem fazlalığı Karadeniz ikliminin özelliklerini taşır.

Yağış yılda ortalama 650–850 mm. arasında olup, % 851 kışın ve ilkbaharda olur. Genellikle yazlar kurak geçer, yağış oranı da 20 mm.'ye kadar düşer. Kışın karlı günlerin sayısı 15-20 gün arasındadır. Kar kalınlığı, ortalama ilçe merkezinde 10–15 cm., yükseklerde 1 m.'ye yakın, denize yakın yerlerde ise 5–10 cm. arasında değişir. İlkbahar yağışları, rüzgar ve şimşek gök gürültüsüyle birlikte sağanak olarak olur. Yağmur ve kar yağışının dışında, bazan dolu da yağar. Dolunun zaman zaman çevreye zararı olduğu görülmüştür.

En soğuk günler Ocak ve Şubat aylarında görülür. Isı kışın ortalama 5 derece olup, -9 dereceye kadar düşerek, kış mevsiminin serinliğini ve soğukluğunu tattırır. Yazın ortalama 25 derece olan sıcaklığın, Ağustos ayında 37-39 dereceye kadar çıktığı görülür. Ancak yüksek kesimler yazın daha serin, kışın daha soğuk olur. Kışın genelde hava bulutlu olup, Staratüs ve Nimbus bulutları hemen hiç eksik olmaz.

Ortalama nem oranı, 30 ile 85 arasında değişkendir. Nispi nem oranı % 71'dir. Bitki örîüsü, akarsular, gölet ve deniz nem oranını yükseltir. Bu nem ve ısı farklılıkları, sonbahar ve kış mevsiminde çiğ ve sis şeklinde ortaya çıkar.İlçede, rüzgarsız günler pek azdır. Özellikle kuzey yönden esen Yıldız ile kuzeydoğu'dan esen Lodos rüzgarları nemli olup, yağışlara neden olur.Rüzgarlar sık sık yön değiştirir. Kışın, genelde Karayel rüzgarı kar yağmasına yol açar. Bundan başka, kıyı kesimlerde deniz ikliminin özelliği olan meltem rüzgarı, sabahları denizden karaya, akşamları da karadan denize doğru esmektedir, l. derecede hakim rüzgar kuzeydoğu, II. derecede ise güney yönden esmektedir.

Genel olarak iklim Marmara Bölgesi iklim kuşağı içerisinde yer almakta olup, yazları serin, kışları ılık ve yağmurlu geçmektedir. Biga "cesi'nin ortalama sıcaklığı 14 oC ve toplam yıllık yağış miktarı 766,4 mm.'dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 -
1997 629

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

   • Köyde ilköğretim okulu yoktur,eğitim taşımalı sisteme göre Sinekçi bucağındaki "Sinekçi İlköğretim Okulu"nda devam etmektedir.
   • Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.
   • PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.
   • Sağlık ocağı olmasına rağmen hizmet vermemektedir.
   • Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır .
   • Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
   • Cep telefonları eskiden zor çekerken , artık üç hat da Turkcell, Vodafone, Avea rahatça çekmektedir .
   • Köyde kütüphane bulunmaktadır . Bu kütüphanede yaklaşık 2000 kitap bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]