Balıklıçeşme, Biga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Balıklıeşme
—  Belde  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Biga
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Nihat Borazan
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus
 - Toplam 1,869 [1]
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17200

Balıklıçeşme, Çanakkale'nin Biga ilçesinin bir beldesidir.

Balıklıçeşme, Biga'ya 17 km uzaklıkta Biga-Çanakkale devlet yolu üzerinde ve Biga'nın kuzeybatısında bulunmaktadır. Orta büyüklükte tipik bir Anadolu beldesidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 20 metredir. Ortasından geçen Balıklıçeşme Deresi'nin iki yakasına serpilmiş vaziyette derli toplu bir görünümü vardır.

Balıklıçeşme köyünde 1992 yılında Belediye kurulmuştur. O nedenle bugün köy değil, "belde" statüsündedir. Son nüfus sayımına göre Balıklıçeşme Beldesi'nin nüfusu 1869'dur. Her pazartesi günü belde merkezinde pazar kurulmaktadır. Bulunduğu bölgenin en büyük ve önemli yerleşim yeridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre, şimdiki belde merkezinin olduğu yerde Cenevizliler tarafından yapılan bir havuz, havuzun yanında da mandaların sulandığı ve yattığı bir göl varmış. O göldeki balıklar hemen yandaki havuza atlarlarmış. Havuzun çeşmesinden balıklar yalağa düşerlermiş. Köyün ismi bu nedenle "Balıklıçeşme" olarak kalmıştır.

Başka bir rivayete göre köye ilk gelenler yemyeşil bir orman içinde yerli köy olan Hisarlı (Asarlı)'lara ait tarlada içi balıkla dolu, suyu bol bir kaynağın etrafındaki araziye yerleşmişler. Kaynağın hemen yanında bir çeşme varmış. Buradan esinlenerek köyün adı "Balıklıçeşme" olarak anılır olmuştur.

Göç[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıklıçeşme köyünü kuran ailelerin Bulgaristan köylerinden gelişi Rumî takvimle 1293, Miladî takvimle 1877-78 yılında yapılan Osmanlı-Rus Harbine (Doksanüç Harbi olarak bilinir) dayanır.

Özellikle Balıklıçeşme köyünü kuranların önemli bir kısmının geldiği yerler, Rus ordularının Sofya'ya yürüme yolu üzerinde bulunuyordu. Savaş sırasında Ruslar yolları üzerindeki köy ve kasabaları yakıp yıktılar, Ruslardan cesaret alan Bulgarlar da Müslümanlara saldırdılar ve mallarını yağmaladılar [kaynak belirtilmeli].

Balıklıçeşme köyünü kuran ailelerin, Doksanüç Harbinin yarattığı tehlike karşısında şu iki şekilde davrandıkları tahmin edilebilir: Bir kısmı derhal göç etmiş, bir kısmı ise köy ve kasabalarında kalmış veya göç etmekle birlikte savaştan sonra geri dönmüşlerdir. Bulgaristan'dan şimdiki adı AGATOVO olan köyden gelen göçmenler köyün kuruluşu sırasında bazı sıkıntılarla karşılaşmışlardır.

Bilinene göre, köyün bugünkü kurulu olduğu yerler o dönemde Nusret Paşa adında birinin tapulu arazisidir. Balıklıçeşme köyünün kurulduğu yer daha önce, içine zor girilecek derecede ormanlık, meşelik, pırnallık, çalılıkdır. Yerleşim yerine ilk gelen ailelerden olan Kray Hasan (BALIKLI), Kondi (Özdemir),MollaAlioğlu (Aydoğan),KaraHasanlı Sülaleleri bu arazide köy kurmak istemiş fakat Nusret Paşa reddetmiş. Onlar da çok beğendikleri bu yerde kalabilmek için zamanın padişahı Sultan II. Abdülhamit'in seccadecibaşı olan hemşehrileri Hafız'a başvurmuşlar. Hafız da hemşehrilerinin bu şikayetini padişaha iletmiş. Nusret Paşa bu şikayet işine çok kızarak Hafız'ı yakalatmış ve ona okkalı bir tokat akşetmiş. O sırada pencereden onları gören padişah her ikisini de huzuruna çağırarak meseleyi sormuş. Haksız bulduğu Nusret Paşa'yı Yemen'e sürgüne göndermiş. Hafız'a da köyün kurulması için ferman çıkarıp vermiş.

Böylece 1877 yılında gelen muhacirler tarafından 1880 yılında yerleşim yeri kurulmuş. Hatta padişahın köyün planın çizdirterek verdiği de rivayet olunur. Çünkü köyün plan üzere kurulduğu kanısını veren yegane köy burasıdır. Ana caddeler ve ara yollar gayet düzgündür. Bir bakışta bir sokağın başından sonunu görmek mümkündür. Yol sınır çizgilerinin saman dökülerek çizildiği söylenir. Köyün ortasında ve değişik yerlerinde büyük meydanlar bırakılmıştır. Adeta bir şehir kurarmış gibi plan çizilmiştir. Belki de Balıklıçeşme köyünün kurucuları, bir köy değil, şehir kurmayı arzu ediyorlardı.

Köy kurucularından olan Kray Hasan oğlu İsmail BALIKLI ilk köy Muhtarı seçilerek köyü 36 yıl yönetmiş olup köyün olumlu şekilde gelişmesine katkı sağlamıştır.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde eskiden tek odalı ve çatısı saz ve saptan olan evlerde oturulurmuş. Sonraları iki oda ve bir ahırdan oluşan örme ve içi-dışı çamur sıvalı evler yapılmıştır. 1925'ten itibaren kerpiç evler yapılmaya başlanmıştır.

Uzun bir süre kullanılan kerpiç evlerin başlıca özellikleri: İki oda, büyükçe bir ahır ve odaların kapılarının açıldığı mahallî dilde "hayat" denilen salon. Soba olmadığından her odada ocaklık (şömine) bulunurdu. Odanın birisi, oturma odası, yatak odası ve mutfak olarak kullanılıyordu. Hamamlık da bu odanın içindeydi. Oda girişinin sağında duvara monte edilmiş genişçe bir veya iki tahta (tabaklık) vardı. Yemek kapları bu tahtaların üzerine konurdu. Girişin sol tarafında yüklük vardı. Yatak ve yorganlar oraya konurdu. Yüklük ile duvar arasında tahtadan yapılmış bir bölme vardı. Sadece bir insanın sığabileceği bu bölme evin banyosuydu. Karşı duvarda bir raf vardı. Raf; duvara monte edilen genişçe bir tahtadan ibaretti. Üzerine kitap ve kızların çeyizleri konurdu. Yere, sazdan örülmüş asır (hasır) serilirdi. Biraz zengince olanlar asırların üstüne keçi kılından örülmüş çul atarlardı. Ocaklığın yanında birkaç tane koyun ve keçi derisi bulunurdu. Bunlar evin reisi ve misafiri içindi.

Günümüzde ise köydeki betonarme evlerin sayısı hızla artmaktadır. Betonarme ev yapamayanlar ise evlerinde tadilat yaparak banyo, mutfak, oturma odası ve salon gibi bölümler ilave etmektedirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak iklim Marmara Bölgesi iklim kuşağı içerisinde yer almakta olup, yazları sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Balıklıçeşme Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş iklimine sahip ise de kara ikliminin etkisinde kalır. Yazların sıcak ve kuraklığı Akdeniz ikliminin, kışların kar yağışlı ve soğukluğu kara ikliminin, ilkbaharın yağmurları ve nem fazlalığı Karadeniz ikliminin özelliklerini taşır. Yağış yılda ortalama 650–850 mm. arasında olup, % 851 kışın ve ilkbaharda olur. Genellikle yazlar kurak geçer, yağış oranı da 20 mm.'ye kadar düşer. Kışın karlı günlerin sayısı 15-20 gün arasındadır. Kar kalınlığı, ortalama ilçe merkezinde 10–15 cm., yükseklerde 1 m.'ye yakın, denize yakın yerlerde ise 5–10 cm. arasında değişir.

İlkbahar yağışları, rüzgar ve şimşek gök gürültüsüyle birlikte sağanak olarak olur. Yağmur ve kar yağışının dışında, bazan dolu da yağar. Dolunun zaman zaman çevreye zararı olduğu görülmüştür. En soğuk günler Ocak ve Şubat aylarında görülür. Isı kışın ortalama 5 derece olup, -9 dereceye kadar düşerek hissedilir.

Yazın ortalama 25 derece olan sıcaklığın, Ağustos ayında 37-39 dereceye kadar çıktığı görülür. Ancak yüksek kesimler yazın daha serin, kışın daha soğuk olur. Kışın genelde hava bulutlu olup, Stratus ve Nimbus bulutları hemen hiç eksik olmaz.

Ortalama nem oranı, 30 ile 85 arasında değişkendir. Nispi nem oranı % 71'dir. Bu nem ve ısı farklılıkları, sonbahar ve kış mevsiminde çiğ ve sis şeklinde ortaya çıkar. Beldede rüzgarsız günler pek azdır. Özellikle kuzey yönden esen Yıldız ile kuzeydoğu'dan esen Lodos rüzgarları nemli olup, yağışlara neden olur. Rüzgarlar sık sık yön değiştirir. Kışın, genelde Karayel rüzgarı kar yağmasına yol açar. 1. derecede hakim rüzgar kuzeydoğu, II. derecede ise güney yönden esmektedir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa yönünden; Karacabey ve Bandırma üzerinden Çanakkale'ye doğru devam edilir. Biga'ya girilmeden çevre yolundan Çanakkale'ye doğru devam edilir. Yaklaşık 17 kilometre sonra Balıklıçeşme'ye varılır. Bursa-Balıklıçeşme arası yaklaşık 175 km'dir. Çanakkale yönünden; Lapseki geçilir. Solda boğaz manzarası kaybolup Güreci dağları arasına girildikten sonra, ilk büyük yerleşim yeri olan Balıklıçeşme'ye ulaşılır. Çanakkale-Balıklıçeşme arası yaklaşık 80 km'dir. Şehirlerarası otobüsler, Balıklıçeşme'nin sürekli içinden geçmektedir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]