Hacıköy, Biga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacıköy
Çanakkale'nin Türkiye'deki konumu
Çanakkale'nin Türkiye'deki konumu
Hacıköy'nın Çanakkale'da bulunduğu yer
Hacıköy
Hacıköy
Hacıköy'ün Çanakkale'deki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Biga
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 40 m (130 ft)
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17200
Resmî site
-

Hacıköy, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1872 yılında Kafkasya'dan şimdi Adıge Cumhuriyeti içinde kalan, Kuban Irmağı Havzası'ndan göç eden iki yıl kadar ilçe merkezi Biga'da kalan ve “Maksatlarına Erişen” anlamında bugünkü yere Maksudiye adlı köy kurulur. 1872 yılında Adigey Özerk Cumhuriyetinin Maykop ili Kuban Nehri kenarındaki Eskolay-Askalay (Çerkesçe:Аскъэлай) Köyünden göç eden on beş hane tarafından kurulmuş bir köydür. İlk kurulduğunda köyün ismi Maksudiye olmasına rağmen çevrede uzun süre Eskolay olarak bilinmişlerdir. Daha sonra 1950'li yıllarda köyün adı Hacıköy olarak değiştirilmiştir.[1] 1878 yılında Bulgaristan'ın Razgrad (Hazargrat), Eskicuma, Şumnu ve Dobruca'nın Nasçı Köy Hızlatlar Kilikkadı köylerinden 15 hane, yine 1951 yılında da Bulgaristan’ın Osman pazarı Bağışlar Köyü'nden muhacır gelmesiyle köy bugünkü konumunu alır. Köyün adı da, Hacıbey'den (Bkz. Türk Kurtuluş Savaşı) dolayı değiştirilerek “Hacıköy” yapılır. Hacıköy'ü oluşturan Çerkeslerin geldikleri Askalay Çerkeslerin Bjeduğ bölgesinin Çeçenay yerleşim bölgesinden gelmiştir. Bu nedenle Çerkesçe adının Çeçeney olduğuna dair iddia da vardır. Bjeduğ'ların Hımışey adında bir bölgesi daha vardır. Çeçenay ve Hımışey bölgelerini ayıran Çerkesya'da Psekups nehri gibi Biga'da da Kocabaş çayı mevcuttur.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 98 km, Biga ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 618
2000 -
1997 381

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ BATGİRAY, Melike; ALTUN, Şeyma Nur (23 Mart 2011). Kafkasya‟dan Anadolu‟ya Göçler ve Biga Yöresine YerleĢimler. s. 28. 
  2. ^ Akçal, Nurettin. "Binlerce yıl sonra "Çay'dan öte"". Jıneps Gazetesi. 28 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: Aralık 2009.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]