Kore'de Katliam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kore'de Katliam
Sanatçı Pablo Picasso
Yıl 1951
Tür Yağlıboya
Boyutlar 110 cm × 210 cm (43 in × 83 in)
Konum Picasso Müzesi, Paris

Kore'de Katliam, İspanyol ressam Pablo Picasso'nun 1951 tarihli tablosu. Çalışma dışavurumculuk akımının örneklerinden biridir ve Francisco Goya'nın 1814 tarihli Madrid'de 3 Mayıs 1808 isimli tablosundan esinlenerek yaratılmıştır. Madrid'de 3 Mayıs 1808'de, Napoleon'un askerlerinin İspanyol sivillerini öldürmesi anlatılır.[1] Goya'nın bu tablosundan ilk olarak Manet etkilenmiş ve 1867 yılında İmparator I. Maximilian'ın İnfazı isimli bir tablo çizmişti. Picasso da bu geleneğe devam etti.

Tıpkı Goya'nın çalışmasında olduğu gibi Kore'de Katliam'da da iki ayrı parça vardır. Resmin sol tarafında bir grup çıplak Koreli kadın ve çocuk durur. Sağ tarafta ise ağır silahlar donanmış, Amerika Birleşik Devletleri'ni temsil eden şövalyeler vardır. Şövalyeler de çıplaktırlar, fakat kocaman kolları ve canavarları andıran güçlü kasları vardır.[2] Erkeklerin robot benzeri görünüşleri aynı zamanda onları soytarı gibi göstermektedir.

Resmi yaptığı dönemde, Picasso, komünist ideolojiden uzaklaşmaktaydı. Fakat bu çalışmanın, onun komünizme olan sempatisini gösterdiği düşünülür. Ressam, eseri, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kore Savaşı'ndaki politikasını protesto etmek için yaptı.[3]

2,1 metrelik uzunluğu ile bu çalışma, Guernica'ya göre daha az anıtsaldır. Fakat Guernica'daki temel kavramları ve etkileyici ateşliliği içinde barındırır.[2]

Sinema[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Star Wars: Klon Savaşları dizisinin 5. sezonunda bu tablodan esinlenerek bir sahne yerleştirilmiştir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Keen, Kirsten Hoving. "Picasso's Communist Interlude: The Murals of War and Peace". The Burlington Magazine, Vol. 122, No. 928, Special Issue Devoted to Twentieth Century Art, Temmuz, 1980. sayfa 464.
  2. ^ a b Boeck & Sabartés, sayfa 302.
  3. ^ Picasso A Retrospective, Modern Sanat Müzesi, hazırlayan William Rubin, MoMA 1980, sayfa 383
  4. ^ [1]