İçeriğe atla

İmparator I. Maximilian'ın İnfazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmparator I. Maximilian'ın İnfazı
Sanatçı Édouard Manet
Yıl 1868
Tür Yağlıboya
Boyutlar 252 cm × 305 cm (99 in × 120 in)
Konum Kunsthalle Mannheim, Mannheim

İmparator I. Maximilian'ın İnfazı (Fransızca: L'Exécution de Maximilien), Fransız ressam Édouard Manet'nin 1868 yılında çizdiği tablosu. Eser, I. Maximilian'ın Meksikalı Cumhuriyetçiler tarafından infaz mangası tarafından kurşuna dizerek infaz edilmesini anlatmaktadır.

Maximilian, üç sene boyunca, Fransa İmparatoru III. Napolyon'un ordularının koruması altında Meksika'yı yönetmişti. Napolyon, Maximilian'a verdiği sözleri tutmayarak ordusunu geri çekince Cumhuriyetçiler yönetimi ele geçirdiler ve 1867 yılında Maximilian ve yardımcılarını idam ettiler. Tabloda Maximilian, merkezde çizilmemiştir. Şapkası olmayan mahkûmlardan biridir. Manet, tabloyu hayal gücünün yardımı ile çizdi.

Her zaman heyecanlı bir cumhuriyetçi olan Manet için genç aristokratın öldürülüş biçimi tam bir hayal kırıklığıydı. Bir seneden uzun bir süre boyunca, bu olayı betimlemek üzerinde çalıştı ve o dönemde üç büyük tablo, bir tane taş baskı ve bir tane yağlı boya eskiz çalışması yaptı. En sonunda büyük tepkiyle karşılaşan eserini bitirdi. Manet, imparatorluğun düşüşü sonrasında bile bu eserlerini Fransa'da satamadı. Tabloyu bir süre kendi evinde sergiledi.

Ressamın 1883 yılında vefat etmesinin ardından, ilk çizdiği eser Boston'a, ikinci çalışması Londra'ya, taş baskı New York'a ve yağlı boya eskiz çalışması Kopenhag'a gönderildi. 1868'de tamamlanan son tablo ise Almanlar tarafından 1909 yılında satın alındı ve Mannheim Müzesi'nde sergilendi. Tablo halen bu müzede sergilenmektedir.

Maximilian'ın portresi (detay)

Tabloda, Maximilian ile birlikte idam edilmekte olan iki adamı daha vardır. Bunlar general Tomás Mejía (kahverengi ten renginden ayırt edilebilir) ve eski başkan ve general olan Miguel Miramón.

III. Napolyon, 1867 yılında askerlerini Meksika'dan çekmeye karar verince, Maximilian Fransız kuvvetleri ile birlikte ülkeyi terk etmeyi reddetti. 72 gün sonra Cumhuriyetçiler'in ordusu, Maximilian'ın kaldığı Querétaro kasabasını işgal ettiler ve bir manastırda kalmakta olan imparatoru tutukladılar. Mahkemeye çıkartılan eski imparatora ölüm cezası verildi. Avrupa'daki destekçilerinin çabası sonuç vermeyince, Maximilian 15 Mayıs 1867'de idam edildi.

Francisco Goya'nın Madrid'de 3 Mayıs 1808 isimli tablosu

Manet bu tablosunda İspanyol ressam Francisco Goya'nın Madrid'de 3 Mayıs 1808 isimli tablosundan etkilendi. Manet de tıpkı Goya gibi bir savaş sahnesi çizdi ve tıpkı onun gibi Fransız askerlerini infaz mangası oluşturmuşken betimledi. İki ressam da manga ve kurbanlar arasındaki mesafeyi gerçek hayata çok kısa bırakmışlardı. Manet'nin Madrid'de 3 Mayıs'ı Madrid'i ziyareti sırasında gördüğü düşünülmektedir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]