Kobra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kobra
Hindistan gözlüklü kobrası (Naja naja) Kobralar dikilip başını şişirir ise sinirlenmiş veya korkmuş demektir.Kral kobra 2 metreye kadar dikilebilir.
Biyolojik sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
(Grup) Bilateria
Üst şube: Deuterostomia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Üst sınıf: Tetrapoda
Sınıf: Reptilia
Alt sınıf: Diapsida
İnfra sınıf: Lepidosauromorpha
Üst takım: Lepidosauria
Takım: Squamata
Alt takım: Serpentes
Familya: Elapidae
Boie, 1827
Türler

Metne bakınız

Şeritli kobra (Laticauda colubrina)
Hindistan gözlüklü kobrası. Böyle denmesinin sebebi arkasındaki şekildir.
Tüküren kobra

Kobra, Elapidae familyasında yer alan çeşitli yılan türlerinin ortak adı. Genelde Asya Avustralya ve Afrika'nın çöllerinde ve tropik bölgelerinde yaşarlar.

Kobralar aslında sağırdır. Flüt çalsanız dans etmez. O sadece flütün hareketlerinden dans eder.

Kobranın uzunluğu genellikle 1,2 metre ile 5,8 metre arasında değişir. Zehirli dişleri öndedir. Zehri sinir sistemine yöneliktir ve genellikle felç edicidir. Mısır kraliçesi Kleopatra'nın kendini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Kobra kızgınlık anında boynunu şişirebilme özelliğine sahiptir. Bu rakibinin ya da avcısının gözünde daha büyük gözükmek için geliştirdiği bir savunma yöntemidir. Kobralar, başlarını yukarıda tutarak ürkütme ve saldırı pozisyonuna geçmeleriyle ünlüdürler.

Kuzeydoğu Afrika ve Batı Asya'da yaşayan Walterinnesia aegyptia çok zehirli bir türdür. Türkiye'de Şanlıurfa ilinde Çöl kobrası (Walterinnesia morgani) bulunmaktadır.[1] Kral kobra türü ve Hint fakirlerinin oynattığı gözlüklü yılan en çok bilinen kobra türleridir.

Dans eden kobra

Wikimedia Commons'ta Kobra ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Walterinnesia morgani (MOCQUARD, 1905)". The Reptile Database. J. Craig Venter Institute. 17 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2023.