Kestanelik, Çatalca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kestanelik. İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir mahalledir. Kesin kuruluş tarihi bilinmeyen mahallede 2150 kişi yaşamaktadır.

Cumhuriyetten önce Rum azınlığın yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. 1924 yılında Yunanistan ile yapılan mübadele gereği Selanik ve çevresinden getirilen insanlardan oluşmaktadır.

Rumlar zamanında "Kestana" olarak adlandırılan mahallenin ismi "Kestanelik" olarak değiştirilmiştir. Bu ismin, mahallenin etrafında bulunan kestane ağaçlarından dolayı verildiği zannedilmektedir. 1965 yılında İstanbul’un pilot köyü seçilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Kestanelik, Yıldız Dağları'nın güneydoğu uzantısında bulunan Bağlar Tepesi'nin doğu yamacına kurulmuştur. Mahallenin mülki sınırları içinde bulunan arazi peneplen bir yapıya sahip olmakla birlikte ovalık toprakları da çoktur. Doğusunda Örcünlü, batısında Oklalı, güneyinde İzzettin, kuzeyinde Çanakça mahalleleri bulunmaktadır. Çatalca'ya 13 km, İstanbul'a 60 km uzaklıktadır. Halkın %50'si geçimini ticari etkinliklerden, %20'si fabrikadan. %10'u ise çiftçilik yaparak sağlar.