Akalan, Çatalca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Akalan, Çatalca
—  Mahalle  —
İstanbul'un Türkiye'deki konumu
İstanbul'un Türkiye'deki konumu
Çatalca'nın İstanbul'daki konumu
Çatalca'nın İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl İstanbul
İlçe Çatalca
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1,132
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0212
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34540
İnternet sitesi: [2]

Akalan, İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir mahalledir.

İlçeye 15 Km. uzaklıkta Gökçe ali, Subaşı köyleri geçilerek tamamı asfalt yoldan gidilir. 320 Hane bulunan mahallede evler tek katlı, bahçeli olmasına karşın, beş kata kadar olanlar da mevcuttur. Binaların %50'si betonarme, %50'si yığma cinstendir.

Kasım 1997 Nüfus tespitinde 1062 Nüfusa sahip mahallede nüfus oranlandığında 0 – 25 Yaş % 40 25 – 50 yaş % 40 Elli yaş üstü ise %20 olan genç nüfusa sahiptir.

İlçeden Mahalleye saat tarifeli Minibüslerin yanı sıra sabah akşam Binkılıç – İstanbul seferleri yapan Otobüslerde mahallenin içine girip çıkarak ulaşımı sağlamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy alanı geniş bir Çanak biçiminde olup etrafı tepelerle çevrilidir. Yerleşim Kuzey yamacı kaplamaktadır. Mahallenin alt kısmından Viran değirmen deresi diye anılıp yazları kuruyan ufak bir dere geçmekte. Balık yaşamıyor.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy eski bir Rum yerleşimidir. Bu anda yaşayan mahallenin halkı Yunanistan,ın Serez ili Ihlamur mahallesinden göç eden Türklerdir. Deniz yoluyla Mimarsinana gelip burada temizlik ve sağlık konturolun dan geçtikten sonra Kara yoluyla da buraya gelip yerleşilmiş. Yunanistan ın Ihlamur mahallesi Çok geniş ve kalabalık bir yerleşim imiş Tamamı Türkiye ye göç edince Üçe bölünmüş bir kısmı Çiftlik köye bir kısmı İhsaniye ye bir kısmı da bu köye taksim edilerek iskan edilmiş.

Bundan dolayı bu üç yerleşimdeki halkın geniş bir akrabalık bağları da mevcuttur. 1924 Mübadele anlaşmasından sonra buraya gelen halkla burada yaşayan Rum halkı göç hazırlığı safhasında olduğu için bir müddet beraber yaşamak mecburiyetinde kalınmıştır. Rum halkı gidince mahallenin tamamı iskan olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rumlar zamanında yapılmış kilise Camiye, Okulu da Türk okuluna çevrilmiş Mevcut olan yolcu Hanları da bir müddet aynı amaçla kullanılmıştır.

Mahallenin şu anda Ana yolları asfalt ara yolları satabilize kaplı olup büyük bölümünde kanalizasyon vardır. Yerleşimde evler oldukça sıkışık olup yolları dar ve düzensizdir. Har evinde elektriği mevcut isteyen aileler telefon hizmetinden yararlanmış Koy PTT Kotu 0212 786'dır. Beş yıllık eğitim veren okulu ve yeterli lojmanları mevcuttur. Sağlık hizmetleri yok. İlçeden yararlanılıyor.

İçme ve kullanma suyu Rumlardan kalma Ayazma kaynağının suyu Köy Hizmetleri tarafından kaptaja alınıp Yamaca yapılan 100 Tonluk depoya akıtılmış buradan da Cazibe ile P.V.C. Boru kapalı şebeke sistemiyle her eve ulaşmıştır. Bu suyun sertlik derecesi düşük olup içimi çok güzeldir. Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı İdrar söktürücü ve kum dökücü niteliklerine de sahip olduğu söyleniyor.

Mahallenin ilk yerleşiminde cami olarak bir müddet kullanılan Kilise yıkılmış ufak bir cami yapılmış fakat oda zaman içinde dar gelince 1984 yılında Aynı mahalleden yetişen hayır sahibi zengin Ahmet Kara camiyi yıktırarak yerine büyük modern ferah kubbeli bir yapıya zarif birde minare ilave etmiş beş vakitte hizmet vermektedir. Eskiden kalma bir Rum mezarlığının (Maşatlık) Yanında Müslüman mezarlığı mahallenin kuruluşundan beri kullanılmaktadır.

Dere Deniz ve gölden uzak yerleşimin 1 Km. batısında Ak çimento Fabrikasının kullandığı kılınger malzeme ocağında kazı sırasında su kaynağı patlaması olmuş ve bir müddet sonra da burada bir gölet oluşmuş zaman içerisinde köylü vatandaşlarda civar dere gölden tutulan yavru balıkları canlı olarak buraya atıp üretmişlerdir. Aynalı Sazan, Kara balık. Kefal cinsi balıklar bulunmaktadır. Mahallede otel bulunmayıp kalması icap eden misafirler ya evlerde ağırlanıyor ya da köy binasındaki misafirhanede kalabiliyor Orman içi köy olduğundan mesire yerleri oldukça fazla üç içkili iki içkisiz lokantası mevcut. Kuzu çevirmesi oldukça meşhurdur.

Bakkal, kesim yapan kasabı, fırını mevcut olmasına rağmen hala kadınların kendi yoğurduğu ekmek hamurunu kendi bahçelerindeki fırıncıklarda veya evlerdeki kuzine sobalarda pişirerek ekmek elde eden ailelerde mevcut. Manav, tekel bayi, oto tamirhanesi benzincisi yok. İhtiyaçlar ilçeden temin ediliyor.

Mahallede Spor tesisi olarak biri normal ölçülerde, biri mini birde halı saha olmak üzeri üç tane futbol sahası ve İstanbul BüyükŞehir Belediyesi tarafından yaptılan parkın içerisinde basketbol sahası bulunmaktadır.

Sarı Kırmızı forma rengine sahip Akalan Spor Kulübü Amatör ligde futbol faaliyetlerini sürdürmektedir. Bölgenin istikrarlı bir takımıdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy alanı içerisinde bir adet su dolum tesisi harincinde fabrika veya maden tesisi bulunmuyor. Halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık, Orman ürünü, ile İlçe civarındaki Fabrika ve çeşitli iş yerlerinde çalışarak temin ediyorlar. Yetiştirdiği tarım ürünü buğday, arpa ; Ay çiçeği anca kendi ihtiyaçlarını karşılıyor. Az bir miktarının da ticareti yapılıyor. Hayvancılıkta ise iyi cins süt ineği ile az miktarda koyun beslenmekte Sütün ticareti yapılmakta.

Tavukçuluk, sebzecilik kendi ihtiyaçlarını karşılıyor arıcılık kısmen yapılmakta.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]