Kabakça, Çatalca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Koordinatlar: 41°13′42″K 28°22′21″D / 41.22833°K 28.3725°D / 41.22833; 28.3725

Kabakça
—  Mahalle  —
İstanbul
İstanbul
Koordinatlar: 41°13′42″K 28°22′21″D / 41.22833°K 28.3725°D / 41.22833; 28.3725
Ülke Türkiye Türkiye
İl İstanbul
İlçe Çatalca
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 62 m (203 ft)
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1,608
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 212
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34540
İnternet sitesi: [2]

Kabakça, İstanbul ilinin Çatalca ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabakçı karyesi (köyü),İstanbul’daki Sultan Beyazıt Han-ı Veli Camii’nin vakıf arazisinde 1505 yıllarında Kastamonu vilayetinden getirilmiş olan Tahtacı Türkmenlerinin Kabakçı oymağına ait ailelerce kurulmuştur.Türkmenlerin yerleşik olanlarına Rumeli'de "gacal"denmektedir.Onun için

Kabakça Köyü'nün yerli halkı gacal'dır.Kalfa (Halife) köy halkları ile Kabakça Köyü halkları akrabadırlar.

13 Kasım 1912 tarihindeki Balkan Savaşında Bulgar orduları Çatalca’ya kadar dayandılar. Bulgar askerlerinin yapmış oldukları mezalimden korkan halk,başta Kabakça mahallesi halkı olmak üzere, en önce Sultanahmet’e gittiler. Oradan da İstanbul’un Anadolu yakasına dağıtıldılar. Kabakça mahallesi halkı İçerenköy’e yerleştirildi. İstanbul tehlikeye düştüğü için padişah Sultan Mehmet Reşat Han, Başkumandan Nazım Paşa komutasındaki Şark ordusunu Çatalca’ ya gönderdi.3 Aralık 1912’de Çatalca tren istasyonunda Bulgarlarla ateşkes anlaşması yapıldı. Çatalca’daki bu Şark ordusuna bağlı bulunan Kabakça mahallesindeki Tümende görevli bulunan Ahmet oğlu Bnb. Halit (Karsıalan), Kabakça köy halkının Kabakça’yı terk etmesini fırsat bilip,mahallenin arazisinin büyük bir kısmını mülkiyetine geçirmiş ve çiftlik olarak kullanmaya başlamıştır.İçerenköy’den dönen köy halkı bu çiftliğin etrafındaki ormanlık araziyi açarak kırsal araziye çevirmişler ve orada yaşamaya başlamıştır. Bnb.Halit Tümgeneralliğe kadar yükselmiştir. Sertliğinden ve cesaretinden dolayı Deli Halit Paşa unvanını almıştır. Kars Milletvekili olarak görev yapmıştır. 19.02.1925 tarihinde vefat etmiştir. Daha sonraları Kabakça köy halkı ve Rumeli’den gelen muhacirler birlik olup, aralarından seçmiş oldukları 7 kişi üzerine çiftliğin mülkiyetini Deli Halit Paşa mirasçılarından satın almışlardır. Bu 7 kişide daha sonra bu arazi için para ödeyen kişilere tapu dairesinde ferağ vererek 3 değirmen,1 ipek böceği evi ve bir sürü bağ, bahçeden oluşan bu büyük araziyi aralarında paylaşmışlardır. 1996 yılından başlayıp 5-10 yıl süren Kadastro çalışmalarından sonra köy arazisi bugünkü halini almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul iline 68, Çatalca ilçesine 13 km uzaklıktadır. Büyükçekmece Gölü'nün kuzeybatı vadisinde, Istıranca Dağları'nın eteklerinde, ormanların arasına kurulmuş tarihi bir yerleşim yeridir. Deniz seviyesinden yüksekliği 62 m'dir. Kuzeybatısında İhsaniye, güneydoğusunda İnceğiz, güneyinde Silivri'nin Akören ve Bekirli köyleri bulunmaktadır. Ulaşım, İstanbul'dan demiryolu ve karayolu ile sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim koşulları genel olarak kara iklimi özelliği göstermektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkın çoğu gacal ve muhacir olarak adlandırılır. Gacal kelimesi aslında yerli anlamında kullanılmaktadır. Değişik tarihlerde gelen göçmenlerin ilk gelenleri de gacal olarak anılmaktadır. Tahminen Türkmen, Karamanoğlu, Pomak, Tatar ve Oğuz ırklarından oluşan melez bir halktır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2013 1611
2000 1870
1997 1984

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve ((ticaret)) e dayalıdır. Mahallede üretilen başlıca tarım ürünleri; ayçiçeği, arpa ve buğdaydır. Şu sıralar mısır üretimi oldukça fazlalaşmıştır. Ticaret oldukça gelişmiştir. Maden işletmesi, mobilya fabrikaları, torna atelyeleri, odun ekmeği fırınları, inşaat malzemeleri ve hafriyat şirketleri, bulunmaktadır. Emlak büroları, lokantaları, nalburları, elektrik malzeme ve tesisatçısı, internet kafesi, pastahanesi, kuaförleri, açık hava düğün merkezi, piknik alanları, tuhafiyeleri, çocuk parkı, çaybahçesi ve terzisi bulunmaktadır. 1960 yıllarına kadar odun kömürü imalatı, odun ticareti ve nakliye için deve yetiştiriciliği idi. Daha sonraları makinalı tarıma ve büyük baş hayvancılığa yöneldiler. Bu gün ise arazilerin değerlenmesiyle birlikte gayrimenkul ticareti ve Emlakçılık yapmaya başladılar. Alıcıları tarafından arazilere çiftlik evleri ve yazlıklar yapılması sonucunda inşaat, hafriyat, organik gıda, ağaç fidancılığı, nalburiyecilik, peyzaj gibi yan sektörlerde gelişmeye başladı. 100 kişiye istihdam sağlayan parfümeri fabrikası kuruldu.Hızlı trenin Kabakça Köyü istasyonundan geçecek olması da, bu köye olan ilgiyi arttırdı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit dijital telefon hattı, ADSL bağlantısı mevcuttur. Mahalledeki konutların bir kısmını yazlık villalar oluşturmaktadır. Yaz aylarında şehrin stresinden kurtulmak isteyenler için ideal piknik alanları mevcuttur. Mahallede; ortaokul, 4 adet lokanta, 2 adet ekmek fırını, 2 adet kasap dükkanı,4 adet market,öğrenci yurdu,6 adet kıraathane, bir tane etnografya müzesi ve birkaç tane günü birlik piknik alanı işletmesi mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]