Kesikköprü, Saraykent

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kesikköprü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Saraykent
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 368
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66320
Resmî site
[1]

Kesikköprü, Yozgat ilinin Saraykent ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçmişinde köy yanında han bulunması zamanında osmanlı impratorluguna ait bir ticaret yolu olup bu yol üzeride yani köyün yanındaki handa bir adet köprü vardır bu köprü çekerek ırmagının üstünden geçmek için hanın yanında köprü yapılmış ve hala kalıntıları durmaktadır hanın çatısı yoktur ama her duvarı bulunmaktadır körünün ilk olarak ortası götügünden köye kesikköprü adı verilmiştir köyün eski adı hanözü olarak geçer han bulundugu için....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

aslı bir çerkez köyüdür fakat çerkez ailelerin karşılıklı tutumları sonucu başlangıçta 1-2 kürt aile yerleştirilmiş daha sonra da kürt aileler çoğalmıştır. Şu an köyün 3 te 1 nüfusu çerkezdir. Köylüler arası dayanışma söz konusudur herhangi bir ayrılık yoktur. Yöresel anlamda bir sofra kültüründen bahsedilemez. Çerkez aileler arasında çerkezlere özgü tatlar yapılagelmektedir: pasta, mamırsa gibi. Okulu olmakla birlikte mevcud az, imkan kısıtlıdır. Kütüphanesi yoktur. Okuma oranı düşüktür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 87 km, Saraykent ilçesine 26 km uzaklıktadır. Yanından çekerek ırmağı geçmektedir. Dağlık ve sulak araziye sahiptir genellikle şeker pancarı, bugday, arpa, çalbasan, özellikle sogan yetişir. Orman yönünden çevre köylere göre oldukça zengindir. Köy bir dağ eteğine kurulmuştur. Arkasında geniş orman arazisi vardır çam yönününden zengindir havasının temiz olması köyü gidip görülecek yerler arasına sokmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kurak ve soğuk bir iklime sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 368
1997 296

Köyün nüfusunun çoğunlugu avusturya vediger avrupa ülkelerine göçmüştür

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]