Sarayözü, Saraykent

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarayözü
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Saraykent
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264612
 - Toplam 643
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0354
İl plaka kodu
Posta kodu 66320
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264612

Sarayözü, Yozgat ilinin Saraykent ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün 1800'lü yılların sonuna doğru kurulduğu sanılmaktadır. O sıralarda halk genellikle hayvancılık ile geçimini sağlardı. Şimdiki köyün eski halkı bu mekanı kışın kalacak yer olarak kullanırken, daha sonra tarımın gelişmesi ile yerleşik hayata geçilmiştir. Günümüzde, köyde 120 hane ve yaklaşık 700 kişi bulunmaktadır.(kaynak:İlhami Yayla)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarayözü Köyü, Örf ve adetleri bakımından Orta Anadolu Bölgemize benzemektedir. Yemekleri; gabul, mıhla, herle çorbası, muska, tatlı olarak da sini

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarayözü Köyü, Yozgat iline 87 km, Saraykent ilçe merkezine ise 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyün etrafı dağlıktır. Güneyinde Saraykent, güneybatısında Gülşehri(Çötelli) Kasabası, batısında Keser Köyü, kuzeybatısında Faraşlı Köyü, kuzeyinde Söğütlü, kuzeydoğusunda Çiçekli Kasabası ve doğusunda da Beşkavak Köyü bulunmaktadır.

Dağlar ve Bazı Arazilerin İsimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözkayası, Delibayır, Çile Deresi, Karnıbelen, Aşağı Kışlalar, Kavaklı, Sığardıç, Büyükdere, Mazındere, Toppimar , Kabasakızlık, Gozi Kuççe, Kevanlı Deresi, Sarıkaya, Hacıbağ, Kıllırivı gibi yerel isimler vardır.

Sarayözü Köyü, ismini Sarayözü Irmağı'ndan almaktadır. Bu ırmak Çekerek Nehri'ne kadar gider.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim'in etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 680
2000 540
1997 500

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisinin çoğunluğu hayvancılığa dayalıdır. Köylülerden bazıları, çalışmak için Türkiye'nin bazı sanayi merkezleri ve Avrupa'ya göç etmiştir. Tarımdan elde edilen gelir neredeyse yok denecek kadar azdır. Hayvancılık ve tarım dışında bir gelir kaynağı yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilkokul vardır, kullanılmaktadır ancak ihtiyaca cevap verememektedir.Ek dersliğe ihtiyacı vardır. Bundan dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak, Ptt ofisi vardır. Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kısa zamanda gelişmiş olan, güzel bir köydür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]