Keklikoluk, Göksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Keklikoluk
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 119
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Keklikoluk, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Keklikoluk Köyü; Sivas İli'nin İmranlı İlçesi'nin Eskidere (Gundé Nahalé),Söğütlü (Gundé Réyber,Gundé Kuppo),Delice; Zara İlçesi ve Erzincan İli'nin Refahiye İlçesi Gümüşakar (Koçgiri) adlı yerleşim birimleri ve çevresinden gelen Alevi inançlı Kürtçe konuşan kurmanç Koçgiri Aşireti mensupları tarafından 1877-1882 yılları arasında kurulmuştur.Almanya'da yaşayan ve Keklikoluk'tan olan Süleyman BOYBEYİ tarafından yapılan bir araştırma, Keklikoluk'un çok eski dönemlerde de çok önemli bir kavşak noktasında bulunduğunu kanıtlamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş İli'nin Göksun İlçesi'ne bağlı olan Keklikoluk Köyü ilçenin kuzeyinde,Binboğa Dağları'nın batı tarafında yer almakta olup Göksun'a yaklaşık 23 km ve Kahramanmaraş il merkezine de yaklaşık 114 km uzaklıktadır. Kahramanmaraş İli'nin kuzeybatısında yer alan Keklikoluk, Göksun (Kahramanmaraş) - Sarız (Kayseri) - Tufanbeyli (Adana) üçgeninde bulunmaktadır ve Keklikoluk'un denizden yüksekliği (rakımı) 1630-1700 metre arasındadır.

Toros Dağları'nın Uzunyayla'ya doğru uzandığı ara kollarından olan Binboğa Dağları Keklikoluk ile özdeşleşmiştir. Yaklaşık 3.000 metreye yaklaşan yükseltileri ile Binboğa Dağları çevredeki doğal yapıyı ve yaban yaşamını da biçimlendirmiştir. Keklikoluk doğal orman kuşağında yer almaktadır. Zamanında yapılan bilinçsiz ve denetimsiz kesimler ormanlara büyük zarar vermiştir. Ancak, son yıllara eğitim ve bilinçlenme düzeyinin yükselmesi ile çevreye olan duyarlılık artmıştır. Orman yapısı karşıktır : Meşe, ardıç, çam, yaban armutları... Yaşlı köylülerin anlattıklarına göre, köy kırsalında kurt, tilki ,doğan, kartal, geyik, ayı vs hayvan yaşarmış. Bir bölümünün nesli tükenmekle birlikte halen yabani hayvanlar dağlarda yaşamaktadırlar. Mahallede düz arazi bulunmamaktadır.Ekim yapılan arazi genelde dalgalı bir yapıya sahiptir. Rakımın yüksek olması sonucu, sıcak iklim bitkileri Keklikoluk'ta yetişmemektedir. Ceviz, elma, armut, kayısı, vişne, kiraz ve diğer meyve ağaçları; çilek, domates, salatalık, fasulye gibi sebzeleri Keklikoluk'ta görebilirsiniz. Buğday ise revaçta olan bir tahıl bitkisidir. Keklikoluk ve çevresinin faunası tür zenginliği ile de dikkati çekmektedir. Keklikoluk, su kaynakları bakımından da Türkiye'nin en zengin rezervlerinden birine sahiptir. Ancak, Ceyhan ve Seyhan'a kaynaklık eden sulardan çok fazla yararlanılamamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar Doğu Akdeniz'de de yer alsa, Keklikoluk'ta karasal iklim egemendir. Kışlar uzun, yazlar kısa sürmektedir. Kış sıcaklıkları, yükselti nedeniyle, Doğu Anadolu yayla iklimi özelliklerini yansıtmaktadır. Keklikoluk'un kendine özgü konumundan dolayı, yazın çok sıcak da olmaz. Çünkü, boğaz özelliği taşıyan coğrafi yerleşim birimi, bir hava akımı koridoru yaratmakta olup meydana gelen hava olayları, çevredeki yerleşimlerden daha düşük ısıya neden olmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

---İlköğretim = Öğrenci azlığından dolayı, mahallede bulunan birkaç çocuk taşımalı eğitime devam etmektedir. ---Mahallede büyük bir cemevi ve kültür merkezi bulunmaktadır. ---İçme suyu şebekesi vardır. ---PTT acentesı veya şubesi yoktur. ---Sağlık ocağı olmakla birlikte kullanılmamaktadır. ---Kanalizasyon çalışmaları devam etmektedir. ---Ulaşım sorunu yoktur ve yol asfalttır. Şiddetli kışlarda kar nedeniyle, Keklikoluk sınırları içinden geçen Göksun ( Kahramanmaraş ) - Sarız (Kayseri) karayolu kısa süreli olarak kapanabilmektedir. İskender YILDIZ

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=254972 Kahramanmaraş Göksun Keklikoluk Köyü