Kavşut, Göksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kavşut
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.756
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46600

Kavşut, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavşut kelimesi kav-şut kelimelerinden oluşmuştur. Burada kavşut, derelerin birleştiği yer anlamına gelmektedir. Kavşut mahallesinde önceden akarsu yoğunluğu yaşandığından dolayı bu ismi uygun görmüşlerdir. Köy merkezinde ve mezralarında eski kilise ve yerleşim yeri kalıntıları bulunmaktadır. Bizans döneminde ismi ''Kızılşehir'' olan Kavşut'un kuzeydoğusundan eski bir ticaret yolu geçtiğine dair önemli ipuçları bulunmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel Türk İslam kültürü ve adetleri benimsenmiştir.Gelenekler çok önemsenir. Hala düğünlerde eski usul eğlenceler tertip edilir. Mahalleden ayrılan bireyler gittikleri yerlerde akrabalık ve hemşehrilik bağlarını sürdürmeye özen gösterirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 122 km, Göksun ilçesine 24 kmdir. Kömür Suyu mahallesi ikiye bölmektedir. Genel olarak dağlık bir coğrafyada kurulmuş olan Kavşut'un en bilindik dağı Işık Dağı'dır. Güneydoğusunda Kömürköy ile komşuyken , başka hiçbir yerleşim merkeziyle karayolu bağlantısı bulunmamaktadır. Sarp ve engebeli arazi yapısından dolayı genel olarak hayvancılık ve arıcılık yer yer de basit tarım yapılmaktadır.

kışları kar yağışlı ve soğuk yazları rakım fazla olması sebebiyle resin ve yağışsız geçmektedir.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüzde Avea ve Turkcell hatlı telefonlar çeker.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]