Kınıkkoz, Göksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Nüfus [1]
 - Toplam 562
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46600
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Kınıkkoz, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Oğuz Avşar Türkmenlerindendir.Köy Selçuklu yerleşkesi olarak tarih içerisinde kullanılmıştır.Selçuklular bu bölgede konmuşlar,Anadolu'da zeytin ermenileriyle mücadelelerde bulunmuşlardır.Çeşitli kazı çalışmaları sonrası,alapınar mevkiinde tarihi materyaller bulunmuştur.Köy sınırları içerisinde Selçuklulardan kalma ören yerleri bulunmuştur .Köyde define arayanlarda bulunmakta olup keşifler yaygınlaşmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Köyün gelenek ve görenekleri özetle şöyledir;Düğünlerde kartalo isimli oyun,kız kaçırma orta oyunu, davul ve zurna ile çekilen antep dokuzlusu, malatya, kırıkan kendine has tarihi olan gelenekleridir,aynı zamnada düğün esnasında seğmen gelme adı verilen,silah atma ve karşılama töreni vardır. En yaygın yemekleri içli kömbe,içli köfte,pakla köftesi,Avşar Pilavı,toga,lepeç, bulamaç,hatise,tarhana çorbası,malta,boranı ve tatlı olarak ise şekerli kömbe ve bilik çöreği vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 124 km, Göksun ilçesine 34 km uzaklıktadır.3027 m. yüksekliğindeki berit dağının eteklerinde kurulan köy birçok su kaynağıyla beslenmektedir.yaylacılık turizmi,arıcılık ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve avcılık için seçkin bir coğrafi özelliğe sahiptir.yörede morun yatağı.yağlı oluk,çavdar,dildenli yurt,çatak,eğri söğüt,tozlu,topaktaş,daşın dibi gibi çeşitli yayla alanlarına sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal iklim kuşağındadır.Kışları yoğun kar yağışı görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 629
2007 562
2000 589

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle de koyun peyniri, tereyağı kalitelidir. Son yıllarda kendine has özellikleri ve tadı bulunan çok lezzetli tamamen doğal olarak üretilen ÇİLEK tarımı yapılmakta ve köyün ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. günümüzde: çilek, elma, ceviz,hayvansal ürünler köy ekonomisinin can damarıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2014 Hasan Gürbüz
2009 Hasan Gürbüz
2004 Hamit Bozkurt
1999 Nejmi HINIK
1994 Yusuf GÜRBÜZ
1989 Ali GÜRBÜZ
1984 Kadir GÜRBÜZ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2010'dan itibaren vodafone'nun katkılarıyla köyde iletişim ve bilişim artmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]