Kaynar, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kaynar, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kaynar
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 753
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kaynar, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını ortasından çıkan, içme suyu olarak kullanılan ve 12 oluklu kaynak suyundan almaktadır.Köyün "Doksan" adında bir de obası mevcut olup, merkez köye 1 km uzaklıktadır.Adını yerleşim yerinde bulunan 9 adet han kalıntısından almaktadır. (Dokuzhan_ Doksan) Tarihi üç adet kalesi mevcuttur ve bakımsızdır. Hiçbir turizm ile ilgili kurum ve kuruluş tarafından bu tarihi kalelerde araştırma yapılmamıştır. Kaynar Köyü'nün tarihi kalıntılarını incelemek ve bu kalıntılarının hangi yüzyıllara ait olduğu araştırılırsa tarihi geçmişi ortaya çıkacaktır. Çok güzel yaylasi ve ovasi vardir. Herkesin görmesi gereken çok güzel köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve büyüklere ve yaşlılara sayğılı olmak yemekleri tarhana çorbası, saç kavurması, kebap çeşitleri, kuru fasulyesi, bulgur pilavı, içli köftesi v.b

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 60 km uzaklıktadır. Fırnız köprüsünden Batı yönüne doğru yol ayrımından 15 km. asfalt yoldan ulaşılmaktadır. Fırnız Suyu'nun çıkış kaynağı Kaynar Köyü'dür. Dört yanı dağlarla çevrili olan köyün yol bağlantıları Alaçayır (stabilize) ve Fırnız'dır (asfalt). Köy dağ eteğine kurulmuştur ve oldukça geniş bir ovaya sahiptir. Sulama suyunun yetersiz olması bu ovada sulu tarımın yapılmasına olanak vermemektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat yükseltinin fazla olması ve etrafın dağlarla çevrili olması kış aylarının sert geçmesine sebep olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1025
1997 964

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son zamanlarda meyvecilik konusunda önemli gelişmeler olmuşsa da bu ekonomiye yansımamıştır. Yakın gelecekte köyün en önemli gelir kaynağı meyvecilik olacaktır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2014 Ali KABA
2009 Nuri KABA
2004 Ahmet TÜTEN
1999 Ahmet TÜTEN
1994 Ahmet TÜTEN
1989 Durdu KAYNAR
1984 İsmail TÜTEN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]