Karto-Zan dilleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karto-Zan dilleri veya ayrıca bilinen adıyla Gürcüce-Zan dilleri, Güney Kafkas dillerinin Gürcüce ve Zan dillerini içeren dalıdır. Svan dili, Güney Kafkas dil ailesinin diğer kolunu oluşturur ve Karto-Zan grubundan karakteristik farklılıklar gösterir.[1] Svanca ve Proto Güney Kafkasya dili arasındaki farklılığın MÖ 19. yüzyılda oluştuğu varsayılmıştır. Gürcüce ve Zan dilleri ise MÖ 7. yüzyılda Proto-Gürcüce-Zan dilinden çeşitlenmiştir.[2] Her iki dilde de, Svanca'da bulunmayan metalurji ve tarımla ilgili ortak arkaik kelimeler vardır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Kafkas dillerinin soy ağacı

Karto-Zan dilleri, Güney Kafkas dillerinin bir kolunu oluşturur. Glottolog'a göre, Karto-Zan grubu, Gürcüce ve lehçeleri, Gruzinik, Eski Gürcüce ve Zan dillerinden (Megrelce ve Lazca) oluşmaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Linguistics (İngilizce). Mouton. 1999. 
  2. ^ Soviet Anthropology and Archaeology: ISAP Translations from Original Soviet Sources (İngilizce). International Arts and Sciences Press. 1965. 
  3. ^ "Glottolog 4.1 - Georgian-Zan". glottolog.org. 11 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2020.