Karluk Kağanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karluk Kağanlığı
756-840
Karluk Kağanlığı'nın en geniş sınırları
Karluk Kağanlığı'nın en geniş sınırları
Başkent Suyab, Karabalgasun[1]
Yaygın diller Karluk dilleri
Hükûmet Monarşi
Han / Kağan  
• Kurucu
Tun Bilge Yabgu
Tarihçe  
• Kuruluşu
756
• Dağılışı
840
Öncüller
Ardıllar
Türkeş Devleti
Karahanlılar
Günümüzdeki durumu Kırgızistan
Kazakistan
Doğu Türkistan

Karluk Kağanlığı (Özbekce: Qarluq xoqonligi, Uygurca: Қarluқ haқanliғi, Çince: 葛邏祿叶护国, Pinyin: Géluólù Yèhùguó) Karluk soyluları yönetimi tarafından kurulmuş bir kabileler federasyonuydu. İslamiyeti kabul eden ilk Türk topluluğudur. Divân-ı Lügati't-Türk'te; "قرلق Karluk" "Göçebe Türklerden bir bölük adıdır. Oğuzlardan ayrıdırlar. Oğuzlar gibi Türkmen'dirler."[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

753 yılında Tun Bilge Yabgu Karlukların başına geçti. Önceden "Kül-Erkin" unvanını taşıyan Üç Karluk beyi bu tarihlerde "Yabgu" unvanını almış ve kuvvetli bir orduya sahip olmuştur. İlk başkentleri Suyab'dır

756 yılında Karluklar Onoklar soyundan gelen Türkeş Kağanlığı'nı bertaraf ederek Batı Türkistan'da devlet kurdular.. 766 yılında, başkenti Balasagun'a taşıdılar.

840' da diğer Karluk boyları tarafından kurulan Karahanlılar'ın egemenliğine girdi. Karahanlılar'ın egemenliğinde olmarına rağmen genelde bağımsız olarak hareket ettiler. 893 yılında Seyhun'un doğusuna sefer düzenleyen Sâmânîler, Karluklar'ı ağır bir yenilgiye uğratarak Talas'ı ele geçirdi. Devamında Oğuzlar ve Yağmalarla savaşan Karluk Kağanlığı, 943 yılında gerçekleşen Karahanlı saldırısında yıkıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ankara'nın Başkent Oluşunun 89. Yılı Kutlu Olsun". ttk.org.tr. 2012. 19 Nisan 2013 tarihinde kaynağından (WMV) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2013. 
  2. ^ Atalay, Besim (2006). Divanü Lügati't-Türk. Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. ISBN 975-16-0405-2, Cilt I, sayfa 473.