Karayaka, Erbaa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karayaka
Türkiye'de yeri
Türkiye'de yeri
Ülke Türkiye
İl Tokat
İlçe Erbaa
Yüzölçümü
 • Toplam 1.037 km² (400 mil²)
Rakım 256 m (839 ft)
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60500

Karayaka: Tokat'ın Erbaa ilçesine bağlı bir kasaba. Tokat'ın Erbaa ilçesinin kuzeyinde, Karınca Dağları'nın Kelkit Vadisi'ne bakan yamacında kurulmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulunan antik dönem kalıntılarından kasabanın Hitit-Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. 1068 yılında Selçukluların Bizans ile savaşı sonrasında Tokat ve bölgesiyle birlikte Türkler tarafından ele geçirilir. Anadolu Selçuklularından sonra bölgeye İlhanlılar Devleti hakim olur ve Eretna Beyinin toprakları arasına katılır. 1473 Otlukbeli savaşından sonra bir Osmanlı toprağı haline gelen kasaba 1892 yılında Tokat-Erbaa sancağına bağlanır.

Coğrafi Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

42.000 km²'lik yüzölçümüne sahip olan Karayaka Kasabasının ilçe Erbaa’ya uzaklık mesafesi 7 km, il merkezine yani Tokat’a uzaklığı ise 97 km dir. Karayaka ile Erbaa arasında akan Kelkit çayı iki yerleşim merkezini ortadan ayıran sınır olmuştur.

Kasabanın kuzeyinde kasabaya paralel olarak uzanan Karınca dağları vardır. Kasaba doğuda ise Salkımören köyü ile batıda Kale köyü ile komşudur. Kasaba güneyde ise Çatılı köyü ve Erbaa ile komşudur. Deniz seviyesi yüksekliği (rakımı) ise 256 m olan Karayaka’nın matematik konumu 40°- 15' ve 40º- 45' enlem dairesi ile 36º- 15' ve 36º-45' boylamları arasında bulunmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayaka kasabası ile Erbaa ilçesi arasındaki 7 km'lik tek ulaşım pek çok Anadolu kasabasında da olduğu gibi eskiden tek bir tahta köprü ile yapılmaktaydı. Ancak şu anda ilçe ile ulaşım Kelkit çayı üzerine yaptırılan beton köprü ile sağlanmaktadır.

Göz atınız[değiştir | kaynağı değiştir]