Sütlüce, Erbaa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sütlüce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Erbaa
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 206
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu 60
Posta kodu 60500
Resmî site
-

Sütlüce, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı Gökal kasabasının bir mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin önceki adı HAYATGERİŞ'tir. Erbaa ilçesinin "Ahret" denilen bölgesinde dağınık bir şekilde kurulmuştur. 1960 lı yıllarda köylerin adı Türkçeleştirilirken burasına da Sütlüce Köyü adı verilmiştir. Mahallenin, Kale Mahallesinin güneydoğusunda bulunan kale denilen tepede tarihi kalıntılara rastlandığı söylenmektedir. 1972 yılında köyün üç mahallesinde ilkokul bulunmaktaydı.

Ayvacık Barajı yapılmadan önce köye ulaşım Karayaka Nahiyesinin kuzeyinde bulunan "Gran" denilen dağlardan geçen patika yollardan yaya olarak sağlanırdı. 1968 de Alinek köyünün Güldere mevkiine kurulan yöre pazarı nedeniyle açılan toprak yoldan da yararlanılıyordu. Daha sonra Erbaa ilçesinden mahalleye yapılan yol ve Gökal Belediyesi'nden yapılan bağlantı yolu ile ulaşım yapılmaya başlandı. Mahallelerde 5. sınıfı bitiren öğrenciler, diğer kalan 3 yılı okumak için devletin ücretini ödediği servisler aracılığı ile Gökal Beldesindeki Gökal Güldere İ.Ö.O'na giderler. Tokat Valiliğinin eğitime verdiği çabayla buradaki okula spor salonları, bilgisayar laboratuvarları yapılmıştır. Ayrıca öğrencilere öğle vakti sıcak yemek dağıtılır. 2011 yılında Sütlüce köyü "Sütlüce Mahallesi" olarak Gökal kasabasına bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mutfağı hayli zengin yemekleri tat ve lezzette olup çoğunluğu yöreye aittir. Bu yiyecekler genel olarak dört gurupta toplanır. 1- Çorbalar Katıklı çorba, Kara çorba, Zoğal (kızılcık) çorbası, Bulgur çorbası, Hamurlu çorba, Dutma çorbası, Toyga çorbası, Mısır çorbasI 2- Yemekler Keşgek (gendüme), Nohut yahnisi, Patlıcan Boranısı, Lahana Kavurması, Pancar yemekleri, Boranılı, Hazır ve Kesilmiş makarna, mevsime göre toplanan pancar çeşitleri bakımından Erbaa çevresi çok zengindir. Bunların en yaygın olanları, madımak, nivik, efelik, kömeç, kuş ekmeği, kazan karasıdır. Ayrıca yöremiz halkı mıhlama olarak bilinen yemekleride çok değişik şekilde yapmaktadır. Pancar, domates mıhlaması gibi. Ekmek ve Börekler Ekmekler, börekler yapılış tarzlarına ve tatlarına göre değişik isimlerle söylenirler. Sinilerde sade börek (Çandır böreği), cevizli burma böreği, sade karafırın ekmekleri, cevizli ekmek ve börekler, mısır unundan güdül, saç ekmeği paağaç, bayramlarda yapılan cevizli, çökelikli, haşhaşlı yağlılar, parmak, bişi, katmer su böreği, çarşaf böreği, fetil, gömme, bileki; Tatlılar şipsili pasta, irmik tatlısı, baklavalar, kadayıflar, un helvaları yufka tatlıları, pekmezler, kabak tatlıları,

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 137 km, Erbaa ilçesine 58 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 206
2007
2000 1044
1997 1238

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak 5. sınıfa kadar eğitim vermektedir. Ancak 2008'de, dayanıksız bir yapısı olduğu için eğitime bu okulda son verilip taşımalı eğitimle Gökal kasabasındaki Gökal Güldere İlköğretim Okulunda eğitime devam edilmektedir. Hayatgeriş ve Kale mahallesindeki okullar faaliyettedir. Mahallenin içmesuyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ailelerin su ihtiyaçları çeşmelerden veya kendi çıkarttıkları su gözlerinden bağladıkları hortumlarla gelen sularla karşılanır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı 2009 yılında yapılmıştır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur. Mahallede elektrik ve sabit telefonlar vardır.