Kara Tatarlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kara Tatarlar, ya da Kara Tatar (Qarai, Qaray, Karai, Garai, Gharaei, Ghara Tatar, Qara Tatar, TürkçeKara Tatar, TürkçeKüyin Tatar, KırgızcaКерей, Kırım Tatarcasıкъарай, Moğolca: Кэрэйд, İbraniceכרי, Çince克烈, Arapçaقارئ, Farsçaقرایی, Farsçaقرائی, Farsçaقرا تاتار) Altay dağları ve Karadeniz'in arasında yaşayan Tatar kökenli etnik bir grup. Esas olarak Orta Asya, Ortadoğu, Transkafkasya ve doğu Avrupa'da yaşarlar. Bu etnik gruplar yerleştiği ülkenin lisanını benimsemiştir. Örneğin doğu İran'da Farsça, Türkiye'de Türkçe ve Rusya'da Rusça konuşurlar.[kaynak belirtilmeli]

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Tatarlar Uygurlar, Kırgızlar, Tatarlar ve bir miktar da Moğollar ile birlikte Anadolu'da karışarak ortaya çıkan bir Türk halkıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Tatarların ortaya çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu'ya 13. ve 15. yüzyıl arasındaki dönemde, istila amaçlı olarak gelerek yerleşen bir kısım Moğol kabileleri ile onlarla birlikte gelen Orta Asya Türklerine halk arasında verilen isim.

Eskişehir-Ankara ve Bolu-Düzce-Zonguldak arasında yaşayan Orta Asya Türkleri ve Türkleşmiş Müslüman Moğollardan oluşan topluluğa Selçuklu ve Osmanlı Döneminde "Karatatar Türkmenleri" de denilmekteydi.

Ayrıca 1402 Ankara Savaşı'nda Osmanlı ordusundaki, Menteşeoğulları, Germiyanoğulları, Saruhanoğulları beyleri ve kuvvetleri ile birlikte saf değiştirerek Timur'un kazanmasında etkili oldular.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]