Kamuran Çörtük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kamuran Çörtük
Doğum1950'ler
Kerimbey, Tekkeköy, Samsun
Meslekİş insanı
OrganizasyonBayındır Holding
Tanınma nedeni90'lı yıllarda alınan ihaleler, 2000'li yılların başında skandallar
EvlilikEmine Çörtük
Çocuk(lar)Serkan Çörtük Filiz Çörtük
Akraba(lar)Kerim Çörtük (babası)
Fatma Çörtük (annesi)

Kamuran Çörtük, Türk iş insanıdır.

İlk yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamuran Çörtük, 1950'li yıllarda Samsun'un Tekkeköy ilçesinin Kerimbey köyünde muhacir kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası Kerim, annesi Fatma Çörtük'tür. İlk ve orta öğrenimini Samsun Maarif Kolejinde, yükseköğretimini Yükseliş Mühendislik Mimarlık Yüksek Okulunda (şu an Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi) okumuştur ve inşaat mühendisi olmuştur.[1]

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteden mezun olduktan sonra otoyol projelerinde çalıştı. Birçok şirkette grup müdürü, şantiye şefi ve koordinatör müdürü olarak çalıştıktan sonra arkadaşlarının desteğiyle kendi şirketini kurma çabalarına başladı. Bu şirket Bayındır Holding oldu.

Çörtük, 90'lı yıllarda Türkiye'de birçok sektörde faaliyet gösteren Bayındır Holding aracılığıyla ismini duyurdu. Özellikle Süleyman Demirel'in döneminde birçok ihale Bayındır'a veriliyordu. Demirel'i ailesinin bir parçası olarak görmüştür ve onun aile fotoğrafında yer almıştır.[2][daha iyi kaynak gerekli] Hatta Çörtük, Demirel'in "manevi oğlu" olarak da görülüyordu. Diğer bir yandan eski Başbakan Mesut Yılmaz'a da yakındı.

1980'li yıllarda İzmir-Çeşme ve Bolu Dağı otobanlarının ihalesini aldı.

1992 yılında ilk şubesi Ankara-Söğütözü'nde açılan Bayındır Sağlık Grubu'nu kurdu.

Çörtük, Türkiye dışında Pakistan'da ve Romanya'da da faaliyet gösterdi. 1993 yılında Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, ona Peşaver - İslamabad Otoyolu ihalesini vermiştir. Sonra gelen Başbakan Benazir Butto bu ihaleyi iptal ettirmiştir ama Çörtük bu ihaleyi 550 milyon dolara yeniden almıştır ve otoyol yapılmıştır.

1994'te Romanya'da faaliyet göstermek için Banca Turco Romana'yı (BTR) kurdu. Sağra gıda fabrikasını aynı yıl satın almıştır.

1996 yılında meşhur Tatilya eğlence parkının yapımını ve işletmesini üstlenmiştir.

1997 yılında Çaybank-Derbank, Bayındır Holding'in bünyesine girdi ve Bayındırbank adını aldı.

Aynı yıl holding aracılığı ile Bayındır Üniversitesi kurulması denenmiştir. Kampüsün Şile-Çekmeköy arasında olacağı kararlaştırıldı ve YÖK'e başvuruldu, fakat izin çıkmadı

1998 yılında Türkiye İş Bankası, Ciner Grubu, PÜİS ve Bayındır Holding'in oluşturduğu konsorsiyum ile Petrol Ofisi özelleştirme ihalesine girmiştir fakat bu ihaleyi Hayyam Garipoğlu kazanmıştır.

90'ların sonunda Genç TV'nin yayın lisansını aldı ve 1 Nisan 1999 tarihinde Bayındır Radyo Televizyon (BRT) yayına girdi, böylece Bayındır Holding medya sektöründe de faaliyet göstermeye başladı.

2000 yılının Ocak ayında Korkmaz Yiğit ve Türkbank ihalesi ile ilgili yaptığı açıklamalar yüzünden Haysiyet Divanı kararı ile TÜSİAD üyeliğinden men edilmiştir.[3] TÜSİAD tarihinde oylama ile atılan ilk üye olmuştur.

Aynı yıl holdingin yaptığı Samsun Serbest Bölgesi'nin açılışı yapıldı.[4]

Bayındır ve Çörtük'ün çöküşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamuran Çörtük'ün düşüşü Türkbank skandalıyla başladı. 2000 yılında 1.5 trilyonluk naylon fatura kullandığı tespit edildi. 2001 yılında Bayındırbank finansal olarak zorlanmaya başlayınca Romanya'daki BTR bankasından kaynak çekmeye çalıştı. Rumen yetkililer bu durumu fark edince büyük bir skandal ortaya çıktı. Bayındırbank, BDDK kararıyla TMSF'ye bağlandı ve Banca Turco Romana battı. Bu skandal, Türkiye-Romanya ilişkilerinde kısa süreli bir bozukluk yaşatmıştır. Korkmaz Yiğit'ten Türkbank'ı satın alma çabaları da boşa gitti. Bayındırbank'ın TMSF'ye devredilmesinin ardından Çörtük, TMSF ile 70 milyon 500 bin dolarlık bir borç anlaşmadı yaptı. Holding, 2003 yılında TMSF'ye bağlandı.

BRT kanalı da bu çöküşten ağır etkilenmiştir. 2002'nin Şubat ayında kanalın yönetim binasında yangın çıkmıştır ancak hiçbir can kaybı olmadan atlatılmıştır. Fakat Türksat'a olan yayın borcu ve Bayındır'ın skandalları yüzünden TV lisansı iptal edilip yayınları dondurulmuştur. Uzun bir süre yayın yapmayan kanal, kapanma kararı almıştır. 2003 yılında kanalın yeniden açılması denenmiştir fakat test yayınından öteye geçilememiştir. BRT'nin yayın lisansı, 2005 yılında Yüce Divan'ın Türkbank skandalı yargılamasında gündeme gelmiştir ve kanalın siyasi rant amacıyla karşılık olarak verildiği söylenmiştir. Yüce Divan'da Çörtük, Türkbank davasında tanık iken ihale sürecinde Korkmaz Yiğit'in onu tehdit ettiğini söylemiştir.

2003 yılında kazandığı Bolu Tüneli Geçiş Projesi ve Gümüşova - Gerede otoyolu inşaatı ihalesi iptal edilmiştir.[5]

Tatilya, holdingin çöküşü ardından TMSF'ye bağlandı ve 3 Nisan 2006 tarihinde Kuzey Irak'a taşınması için kapanmıştır. Bayındır Sağlık Grubu'da aynı şekilde TMSF'ye bağlanmıştır fakat ileri yıllarda sağlık grubu, Türkiye İş Bankası tarafından satın alınmıştır. Halen faaliyetlerine Türkiye İş Bankası çatısı altında devam etmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1973 yılında Emine Çörtük ile evlenmiştir.[6] Bu evlilikten Serkan adlı bir çocukları olmuştur. Serkan Çörtük, 2000 yılında Devrim Güneşsoy ile evlenmiştir.[7]

2002 yılında eşi Emine Çörtük'ü terk edip boşanma davası açtığı iddiaları yayılmıştır fakat Emine Çörtük, eşini sevdiğini söyleyerek davanın reddini istemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İstanbul Mühendislik Odası yeni üyeler listesi" (PDF). İstanbul Mühendislik Odası. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022. 
  2. ^ "Kamuran Çörtük kimdir, nereli, bağlantıları kimlerleydi?". ABC Gazetesi. 10 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022. 
  3. ^ "Ve Çörtük resmen atıldı". Milliyet. 14 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022. 
  4. ^ "Demirel ülkeye yeni Çörtükler diledi". arsiv.ntv.com.tr. 14 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022. 
  5. ^ "Bolu'da Çörtük tasfiyesi - FUNDA ÖZKAN". Radikal. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022. 
  6. ^ İSTANBUL, Serkan AKKOÇ /. "Emine Çörtük: Kocamı seviyorum, boşanmam". www.hurriyet.com.tr. 14 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022. 
  7. ^ "BÜLENT CANKURT - Kaçak gelin ortaya çıktı!". Sabah. 14 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022.