Kaliforniya gelinciği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
E. californica subsp. mexicana, Meksika altın gelinciği, Maricopa County, Arizona

Kaliforniya gelinciği (Eschscholzia californica), gelincikgiller familyasından Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'da yetişen çiçekli bir süs bitkisi türüdür. Yaz aylarında çiçek açan bitki, kırmızı, turuncu, sarı ve bazen pembe tonlarında, fincan şeklinde çiçeklere sahiptir. Aynı zamanda yiyecek veya garnitür olarak da kullanılır. 1903'te Kaliforniya'nın resmi "eyalet çiçeği" olmuştur.

Çiçekler, ipeksi dokulu ve dört yapraklıdır. Her taç yaprak 2–6 cm uzunluğu arasındadır ve sarı, turuncu, kırmızı ve bazen pembe tonlarına sahiptir.[1] Kuzey Yarımküre'de çiçeklenme Şubat-Eylül aylarında (ilkbahar, yaz, sonbahar) gerçekleşir. Taç yapraklar geceleyin veya soğuk, rüzgarlı ve bulutlu havalarda kapanır, ancak ertesi sabah tekrar açılırlar.[2] Meyve 3–9 cm uzunluğunda ince bir kapsüldür. Kapsül içinde çok sayıda küçük siyah veya koyu kahverengi tohumu barındırır. Bitki, yerlisi olduğu ılıman bölgelerde kış mevsimini atlatabilirken, soğuk iklimlerde ölür.

Antelope Valley Kaliforniya gelinciği rezervi
Bear Valley

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Eschscholzia californica". Royal Horticultural Society, Plant Selector, RHS Gardening. 5 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2019. 
  2. ^ "California poppy, golden poppy, copa de oro". Florida Museum of Natural History, University of Florida. 24 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2012.