Kaiser

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avusturya İmparatorluğu Kaiser'i I. Franz.

Kaiser, kayzer veya kayser, Almanca "imparator" kelimesine karşılık gelen ifadedir.[1] Bulgarca, Sırpça ve Rusça'daki Çar kelimesine benzer olarak, Roma imparatoru Julii Caesares'ın Sezar unvanından türetilmiştir. Genel olarak bu Alman unvanı sadece kral rütbeleri için kullanıldı.

"Hindistan İmparatoru" da olan İngiliz hükümdarları Hintçe ve Urduca "Kaisar-i-Hind" olarak da adlandırılsa da, bu kelime sonuçta aynı Latin kökenini paylaşmasına rağmen aynı anlamı karşılamaz.[2]

İngilizcede "kaiser" terimi genellikle Alman imparatorları ve Avusturya imparatorları için kullanılmıştır. Bu ifade I. Dünya Savaşı sırasında Alman karşıtı düşünce zirvede iken İngilizce konuşulan ülkelerde hatırı sayılır derecede olumsuz çağrışım kazandı. Ancak Almanca konuşulan bölgelerde yüksek tarihsel saygınlığa sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kaiser Wilhelm II - World War I - HISTORY.com". HISTORY.com. 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2020. 
  2. ^ Witzel, M. "Autochthonous Aryans? The Evidence from Old Indian and Iranian Texts" 27 Mayıs 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., s. 29, 12.1 (as Urdu kaisar).