Kadıoğlu, Devrekani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kadıoğlu
Kadıoğlu konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Devrekani
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 68
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37700

Kadıoğlu, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 55, Devrekani ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Bölgenin geneli dağlık bir yapı arz etmektedir. Vadilerinde ise yazın azalmakla birlikte akan çayları bulunur. Bunlardan en büyüğü, Kadıoğlu'nun girişindeki kanyondan doğan ve Karahaliloğlu köyünden geçerek Bozkurt'a ulaşan çaydır. Bu çayın doğduğu bölge, yörede "Ilıcalar" adı ile anılmaktadır. Ilıcalar'ın doğduğu bu vadinin kuzeyinde Davutgilin kayası, güneyinde ise Karlogilin kayası (Karahaliloğlugil'den bozma) adı ile anılan iki dağlık alan bulunmaktadır. Bu bölgeler, adından da anlaşılabileceği gibi, kayalık alanlar içermekle birlikte genelde orman örtüsü hakimdir. Kayalıkların içinde çeşitli büyüklüklerde mağaralar bulunmakta olup bunların bazıları oldukça uzun ve derin mağaralardır.

Coğrafi yapısı sayesinde kanyonculuk, mağaracılık, kaya tırmanışı gibi doğa sporlarına ev sahipliği yapabilecek bir bölgedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 146
1997 145

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakla birlikte ekonomik bir üretimden söz etmek mümkün değildir. Yöre insanının üretimi kendi tüketimine yönelik olarak devam etmekle birlikte çoğu tarımsal ihtiyaçlar bile çarşı pazardan sağlanmaktadır. Üretimin kısıtlı olmasının temel nedenleri içinde; bölgenin dağlık olması nedeni ile geniş tarım arazilerinin bulunmaması, arazi yapısı nedeniyle ilkel üretim araçlarını kullanılması, genç nüfusun olmayışı gibi hususları saymak mümkündür. Köyde traktör sadece iki kişide bulunmakta olup, bir kişide kamyon ve bir kişide ticari minibüs vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]