Asarcık, Devrekani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Asarcık
Asarcık konumu
Ülke  Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Devrekani
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 182
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37700

Asarcık, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı; yakınında bulunan eski çağlardan kalma küçük kaleden ve Hisar dan gelmektedir. Günümüzde yıkık vaziyette bulunan hisarın kalıntılarına rastlanmaktadır. Burası küçük bir kale kenti olarak geçmiş asırlarda, zamanının medeniyetine ayak uydurmuş bir yerleşim merkezidir. Hisarcık adı zamanla Asarcık olmuştur.

Doğal 2 büyük kaya üzerine ve eteklerine kurulmuş olan eski asarcık, bugün de geçmiş medeniyetlerin izini taşımaktadır. Türk yurdu olan bu mahallede, Selçuklu ve Osmanlı döneminde beyler ve askerleri yaşarmış. Bilinen ilk bey Hacı İslam Beydir. Mahallenin mezarlığında ona ait olduğu dilden dile nakledilen bir mezar taşı vardır.

Anlatıldığına göre Beyin iki oğlu olmuştur. Bunların da birer oğlu olduğunda, çocuklara, pişirilerek verilen iki yumurtanın biri biraz büyük olunca gelinler arasında gerginlik çıkar. Sonuçta köy arazisi Hacı İslam bey tarafından iki oğluna taksim edilir. Mahallenin ortasından geçen yolun alt kısmı ve üst kısmı diye paylaşım yapılmıştır. Bugün Hacı İslam Beyin at çayırı onun adıyla anılmaktadır.

Hesabını ve yazışmalarını yapan önemli bir adamına da bugünkü Yazıcı mahallesini veren Hacı İslam Bey, zİraat işlerini ve diğer ağır hizmetlerini gören Kahyasına da Ali mahallesini bağışlamıştır. Köl (Köleoğulları) mahalleninü de kölesine bağışlamıştır.

 Daha sonraki dönemlerde birkaç ailenin ali mahallesine göç ettiği bilinmekte ise de 30 haneyi geçmeyen  bu mahalleye sonradan yerleşen aileler 3 hane kadardır. aab

Müzevirgil diye devam eden ailenin atası olan Haraççı şaki İsmail in ali adlı oğlundan sonra mahallenin adının ALİ mahallesi olduğu zayıf bir rivayettir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 55, Devrekani ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 156
1997 172

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]