Başakpınar, Devrekani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başakpınar
Başakpınar konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Devrekani
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 263
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37700

Başakpınar, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını, arazisi üzerinden çıkan, bugün Devrekani ilçe merkezi ve köymerkeziyle birlikte 4 mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynağından almaktadır. İsmindeki "başak" kelimesi suyun olgunluğuna yani bolluğuna işaret eder.

Başakpınar köyünün eski yeri şu anki yerin 1 km. batısında "ÇAL" mevkii olup halen ULUKÖY ismi ile bilinir. Bu gün ULUKÖY'e ait yapı kalmamasına rağmen su kuyusu ve mezarlığı bulunmaktadır. Ancak ilgisizlik, mezarlığın kaybolma derecesine gelmesine neden olmuştur. Bu bölgede bir de türbe bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünler
Köyün en önemli kültür etkinlikleri bütün anadoluda olduğu gibi DÜĞÜN lerimizdir. Yöremizde Şerbet İçme adı altında köylülere ve yakın akrabalara ilçe merkezinde yemek verilmesi şeklinde söz merasimi ile başlayan düğün hazırlıkları Düğünün yapılacağı haftanın çarşamba günü mevlid okunmasıyla devam eder.Perşembe günü "Hak" yani gelin alma günüdür. Cuma günü ise Semet denilen ve damat evinde sadece kadınların katıldığı eğlence ile düğün sona erer.
Bayramlar
Köyün diğer sosyal aktiviteleri ise dini bayramlardır. Özellikle Kurban Bayramı İstanbul başta olmak üzere gurbetteki köylülerin katılımıyla köyde kalabalık bir bayram kutlanır.
Yemekler
Başakpınar köyü yemek konusunda Kastamonu geneli özelikleri taşır. Tarhana çorbası yaz-kış sofraların ilk yemeğidir. Hamur işleri (börekler, keteler, et ekmeği, banduma) en önemli yiyecek grubunu oluşturur. Hayvansal gıdalar da taze olarak her daim mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 47, Devrekani ilçesine 17 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi Karasal iklim özelliği taşır. Ancak son yıllardaki iklim değişikliği nedeniyle eski kışlar yaşanmamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 248
1997 256

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak köyün iş gücü nüfusu, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde geçimini temin etmektedir. Bu gelirden köy de büyük ölçüde yararlanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak eğitim öğretime kapalıdır. Köydeki çocuklar genelde Şenlik Köyü'nde yatılı olarak okumaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır, ancak sağlık personeli yoktur. Sağlık Ocağı faaliyette olmadığından dolayı çok yıpranmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bu köye bağlı EBREK ve KAYLICA olarak iki de çevre mahalle bulunmaktadır.

WEB'de Başakpınar
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Başakpınar Köyü'de internet ortamında az da olsa kendisine yer bulmuştur. Yusuf Karagöz'ün hazırladığı ve aşağıda linkleri bulunan sitelerle birlikte ulusal çapta sayfalar barındıran TÜRK MEDYA.COM ve benzeri internet sitelerinde Başakpınar Köyü sayfaları bulunmaktadır. Köy ve köy halkı ile ilgili haber ve duyurular bu siteler aracılığı ile paylaşılmaktadır. Ancak köylüler arasındaki internet kullanımı çok düşük seviyelerde olduğundan fazla etkin değildir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]