Habeşli, Devrekani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Habeşli
Habeşli konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Devrekani
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.130 m (3.700 ft)
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 323
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37700

Habeşli, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nerden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Bu konudaki yaygın söylence "Osmanlı Devleti zamanında görevli olarak Habeşistan'da bulunmuş kişi veya kişilerin bu köyden çıkması veya bu yerlerle bulunan kişilerin köye yerleşmesi" şeklindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Kastamonu ilne 39, Devrekani ilçesine 4 km mesafededir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusu 1990'lı yılların göç sorunundan etkilenmiştir. Birçok kişi İstanbul'a veya Ankara'ya göç etmiştir. Habeşli köyü o yıllarda adeta bir yaşlılar köyü haline gelmiştir. Bu sadece Habeşli köyü için değil, Kastamonu'nun geneli için böyleydi. Şu yıllarda köyün nüfusu değişmemektedir. Köy halkının hala büyük bir bölümü İstanbulda yaşamaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 371
1990 409
1985 445

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Tarım
Buğday, Arpa, Mısır, Şekerpancarı, Patates, Soğan ekilir.Köyde daha başka şeylerde ekilebilmektedir. Ancak köy halkı bunları tercih etmemektedir. Bunların dışında bağlar, elma, armut, erik bahçeleri vardır. Birkaç meyve daha yetişebilmektedir. Bağlar ticari amaçlı değil, daha çok halkın kendilerinin faydalandığı yerlerdir.
Hayvancılık
Habeşli köyünde küçükbaş hayvan yok denebilecek kadar azdır. Bu, Kastamonu'nun geneline hakimdir. Habeşli köyünde genellik Büyükbaş hayvancılık yapılır. Kümes hayvancılığıda yapılır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde okul yoktur. İlçe merkezinden taşımalı eğitim hizmeti alınmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol, asfalt değildir. İçme suyu şebekesi vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Doğalgaz yoktur. Isınma kömür ve odunla sağlanır. Devrekani, ilçe Merkezine yakın olması hasebiyle köyde Cep Telefon şebekeleri diğer köylere göre çok iyi denebilecek bir derece ile çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]