Kapusenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kapusenler
Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum[1] (Latin)
TürPapalık Hakkının Dini Cemaati[1]
MerkezVia Piemonte 70,
Roma, İtalya[1]
Üyelerc. 10 000[1]
Minister GeneralFr. Roberto Genuin, OFM Cap
Post-nominal initialsO.F.M. Cap.
Resmî siteofmcap.org[1]
Kapusenlerin kurucusu Matteo de Bascio

Kapusenler (Fratres Minores Capucinorum), Hristiyanlıkta Katolik Kilisesi'ne bağlı Fransisken tarikatının 1528'de kurulmuş bir koludur.[2]

Kuruluş ve ilk faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

1520 yılında Marches bölgesinden Matteo da Bascio adlı bir Fransisken müridi tarafından devrin keşişlerinin Assisili Aziz Francesco'nun uyguladığı gibi bir yaşam sürmediği yolunda tanrıdan ilham gelmesi üzerine kurulmuştur. Matteo Francesco'nun uyguladığı gibi inzivaya ve günahların affı için acı çekerek olabildiğince ilkel bir yaşam sürmeye geri dönmeyi istemiştir.

Üstleri tarafından bu fikirler baskı altında tutulmaya çalışılmıştır. Bu yüzden Matteo ve arkadaşları kiliseden ayrılıp, tutuklanmaktan kaçmak için saklanmışlardır.

Kendilerine Camaldoli manastırından Benediktin keşişleri sığınma vermişlerdir. Matteo ve arkadaşları Benediktin keşişlerine minnetlerini belirtmek için onların giydiği kapüşonlu cübbeleri giymeye başlamışlardır. Kapusen ismi giydikleri bu kıyafete istinaden İtalyanca da kapşon anlamına gelen capuccio kelimesinden gelmektedir.

1528 yılında birader Matteo Papa VII. Clement tarafından kabul edilmiş, keşiş olarak yaşamasına ve fakirlere vaaz vermesine izin verilmiştir. Bu izinler aynı zamanda ona katılmak isteyen Francesco'nun kurallarını yaşatmak isteyen diğer keşişler için de geçerli idi. Matteo ve kiliseden beraber ayrıldığı arkadaşlarına kısa sonra başkaları da katıldı. Bu grup Fransiskanların alt kolu olarak tanındı ve Küçük Keşiş Biraderler (Fratres Minores) olarak adlandırıldılar. Giydikleri sivri başlıklı keşiş kıyafeti yüzünden kapusen Capucinorum ismi de eklendi.

Bir kahve içeceği olan kapuçino ve kapuçin maymunu bu rahiplerin kıyafetlerinde kullanılan kahverengi tonuna istinaden bu şekilde adlandırılmışlardır.

1538'de Azize Clare'in yolundan giden manastır rahibeleri tarafından kapusenlerin kadın kolu kuruldu.

Kapusenler Azizler Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki Kapusenler[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 Aralık ayında İzmir'in Bayraklı semtinde bulunan Aziz Antuan Katolik kilisesinde pazar ayinini yönetirken 19 yaşındaki Ramazan Bay tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan İtalyan Rahip Adriano Franchini, Kapusenlerdendir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e "Order of Friars Minor Capuchin (Institute of Consecrated Life - Men) [Catholic-Hierarchy]". 17 Şubat 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ New Catholic encyclopedia. D. V. Monti. 2nd ed (İngilizce). Catholic University of America. Detroit: Thomson/Gale. 2003. s. 902. ISBN 0-7876-4004-2. OCLC 50723247. 18 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2022. 
  3. ^ YILDIRIM/İZMİR, (DHA), Taylan. "Rahip kilisede bıçaklandı". Hürriyet. 8 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2022.