Kabuslar Evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kabuslar Evi
Kabuslar Evi serisinin ilk filmi olan Takip
YönetmenÇağan Irmak
YapımcıŞükrü Avşar
SenaristÇağan Irmak
OyuncularSerinin herhangi bir filminde rol alan oyuncular
Bilge Şen
Fikret Kuşkan
Cihan Okan
Hümeyra
Yetkin Dikinciler
Çetin Tekindor
Okan Yalabık
Zuhal Gencer
Güler Ökten
Levent Üzümcü
Ali Düşenkalkar
Rıza Kocaoğlu
Tolga Karel
Şerif Sezer
Gerçek Sağlar
Rüçhan Çalışkur
Yurdaer Okur
Ayşe Nil Şamlıoğlu
Devrim Nas
Melisa Sözen
Nur Sürer
Yiğit Özşener
Deniz Türkali
Hülya Koçyiğit
Ayhan Kavas
Ümit Çırak
Burak Şentürk
MüzikAria
Görüntü yönetmeniSelahattin Sancaklı
KurguRuşen Dağhan
StüdyoAvşar Film
DağıtıcıKanal D Home Video
TürüKorku filmi, Gerilim
Yapım yılı2006
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe
Resmî sitesi

Kabuslar Evi, birçok farklı hikâyeden oluşan, ortak noktası eski bir köşk ve bir emlakçı olan gerilim-korku dizi filmidir. Bu köşke gelen kişilerin başından geçen gizemli, geçmişin bir köşesinde sıkışıp kalmış ve doğaüstü kimi olayları anlatır. Senaryosu ve bazı bölümlerinin yönetmenliği Çağan Irmak'a aittir. Birçok ünlü isim bu seride oynamıştır. Fikret Kuşkan, Cihan Okan, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Çetin Tekindor, Okan Yalabık, Zuhal Gencer, Güler Ökten, Levent Üzümcü, Ali Düşenkalkar, Rıza Kocaoğlu, Tolga Karel, Şerif Sezer, Gerçek Sağlar,Melisa Sözen, Nur Sürer,Rüçhan Çalışkur, Yurdaer Okur, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Devrim Nas, Yiğit Özşener, Deniz Türkali, Hülya Koçyiğit, Ayhan Kavas,Ümit Çırak, Burak Şentürk bunlardan bazılarıdır.

Kabuslar Evi'nin her bölümünde, birbirinden hemen hemen bağımsız hikâyeler bulunur. Bu bölümlerin tümünde oynayan yegâne oyuncu, evi kiracılar için bulan emlakçı Sema Hanım'ı canlandıran Bilge Şen'dir. Sema Hanım serinin her bölümünde ("Karanlıktan Gelen" ve "Tanıdık Yabancı" hariç), evi birilerine kiralar. Kabuslar Evi'ne taşınan kiracıların başlarına, gerek evin gizemlerinden ve geçmişinden, gerek eve taşınmadan önceki yaşamlarından, gerekse kendi zihinlerindeki girdikleri çıkmazdan ve kimi zaman da Türk ve İslam tarihine ait bilinmeyen, gizemli olaylarından dolayı kişiler kendileriyle, geçmiş ve kaderleriyle yüzleşirler. Dizinin tekrarları Turkmax ve Artı Bir Tv'de yayınlanmıştır. Şu anda tv2'de tekrarları yayınlanmaktadır.

Kabuslar Evi Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Takip (Y: Çağan Irmak / O: Fikret Kuşkan, Cihan Okan)
 2. Son Dans (Y: Çağan Irmak / O: Hümeyra, Yetkin Dikinciler)
 3. Hayal-i Cihan (Y: Çağan Irmak / O: Çetin Tekindor, Okan Yalabık)
 4. Tanıdık Yabancı (Y: Uluç Bayraktar / O: Zuhal Gencer, Güler Ökten)
 5. Kaçan Fırsatlar Limited (Y: Uluç Bayraktar / O: Levent Üzümcü, Ali Düşenkalkar)
 6. Karanlıktan Gelen (Y: Uluç Bayraktar / O: Rıza Kocaoğlu, Tolga Karel)
 7. Çizgisiz Zamanlar (Y: Uluç Bayraktar / O: Şerif Sezer, Gerçek Sağlar)
 8. Çarşamba Karısı (Y: Uluç Bayraktar / O: Rüçhan Çalışkur, Yurdaer Okur)
 9. Gece Gelen Arkadaşlar (Y: Cevdet Mercan / O: Ayşe Nil Şamlıoğlu, Devrim Nas)
 10. Seni Beklerken (Y: Cevdet Mercan / O: Melisa Sözen, Nur Sürer)
 11. Onlara Dokunmak (Y: Cevdet Mercan / O: Yiğit Özşener, Deniz Türkali)
 12. Bir Kış Masalı (Y: Irmak Çığ / O: Hülya Koçyiğit, Ayhan Kavas)
 13. Uyur Gezerler (Y: Irmak Çığ / O: Ümit Çırak, Burak Şentürk)

Seri televizyonlarda yukarıdaki sırayı takip ederek yayınlanmış; ancak DVD'ler piyasaya sürülürken "Seni Beklerken", sekizinci sıraya alınmıştır. "Çarşamba Karısı", "Gece Gelen Arkadaşlar", "Onlara Dokunmak", "Bir Kış Masalı" ve "Uyur Gezerler" adlı filmlerin ise henüz DVD ya da VCD'si çıkmamıştır.

Takip[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrollerinde Fikret Kuşkan, Cihan Okan ve Cansu Dere'nin bulunduğu Takip'te, çocukluğundan beri bir kurtadamdan kaçan İbrahim'in hikâyesi anlatılıyor. İbrahim (F.Kuşkan) daha bir çocukken, yaşadığı köyde olağan dışı felaketler baş gösterir. Köye bir kurtadam inmiştir ve tüm köy halkına ve hayvanlarına zarar vermeye başlar. Halk en başta bu yaratığın ne olduğunu bilmedikleri için birçok yöntem ve fikir dener ancak hiçbiri başarıya ulaşamaz. Kurtadam, köyün en güzel kadını Esme (C.Dere)'nin oğlu Hasan'ı öldürür. Bu, bardağı taşıran son damla olur ve köy halkı duruma el koymaya karar verir. Köy muhtarı, eli silah tutabilen ne kadar yiğit varsa, hepsini bu şeytanı öldürmeye gönderir. İbrahim'in babası Kazım (C.Okan), kurtadamı ortaya çıktığı sırada tüfekle vurur ancak kurtadam ölmeden zehrini Kazım'a geçirmiştir. Artık Kazım, eski Kazım olamayacaktır. Bir gece İbrahim, babasının da kurtadama dönüşüp annesine saldırışına tanık olur ve babasını tüfekle vurur. Kazım yaralanır ancak ölmez. Artık eskisi gibi değildir. Evden kaçar ve geride, iki çocuğunu ve karısının cesedini bırakarak köyden uzaklaşır. Köylüler İbrahim'i güvenliği için köyden uzaklaştırırlar ve aradan yıllar geçer.

İbrahim büyümüş ve bir yazar olmuştur ancak hâlâ kurtadama dönüşen babası tarafından takip edildiğine inanmaktadır. Bir roman yazmaya başlar, romanında yaşamını anlatmak istemektedir. Sürekli kaçar bir köyden başka bir köye, bir kasabadan başka bir kasabaya. Artık yorulmuştur ve buna bir son vermek ister. Kabuslar Evi'nin emlakçılığını yapan Sema Hanım'la (B.Şen) karşılaşır. Evi tutar ve yüzleşmeyi beklemeye başlar.

Son Dans[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrollerinde Hümeyra ve Yetkin Dikinciler'in bulunduğu Son Dans, zamanında bolluk içinde yaşamış olan Müyesser'in (Hümeyra), Kore'ye giden sevgilisi Selim'in (Y.Dikinciler) savaşta ölmesiyle değişen hayatını konu alıyor. Selim'in ölümünden yıllar sonra Müyesser, başka birisiyle evlilik yapmış, bir oğlu olmuş ancak daha sonra kocası tarafından terk edilmiştir. Oğlu Mesut (M.İpek) son derece saygısız, taşralı bir kadın olan Berna'yla (M.Mertoğlu) evlenmiştir ve Elif adında bir kızları olmuştur.

Seneler ilerledikçe kader ağlarını örer ve Müyesser'i tekerlekli iskemleye mahkûm eder. Bu öyle ağır bir felçtir ki; Müyesser ne yürüyebilmekte ne de konuşabilmektedir. Gelini Berna'nın bakımına muhtaçtır artık. Aile, Mesut'a yapılan iş teklifi nedeniyle Kabuslar Evi'ne taşınır. Kısa süre sonra Müyesser; evin etrafında gizemli olaylara tanık olur. Elli yıl önce ona bir dans sözü veren Selim, Kabuslar Evi'ne gelmiştir, son bir dans için. Ancak Müyesser'in emin olamadığı bir şey vardır, karşısındaki gerçekten Selim midir? Yoksa hayal edebileceğinin daha ötesinde birisi mi?

Hayal-i Cihan[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrollerinde Çetin Tekindor ve Okan Yalabık'ın bulunduğu Hayal-i Cihan, Kabuslar Evi'ni kiralayan Cihan'ın (O.Yalabık) bir sabah eve gelişiyle başlar. Cihan eve girdiğinde, her yeri darmadağınık ve düzensiz bulur. Eve yerleşir ancak evde, her zaman olduğu gibi yine gizemli olaylar baş gösterir. Cihan'ın Kabuslar Evi'ndeki ilk gecesi, ona evde onun dışında başka birinin de yaşadığını düşündürür. Ve Cihan, araştırmaya başlar. Ne zaman kasaba halkına, evin bulunduğu yer olan Karatepe ile ilgili sorular sormaya kalkışsa sorduğu insanlar bir anda ürpererek onu terslemekte ve konuşmamayı tercih etmektedirler. Bunun üzerine Cihan, evde olup bitenleri araştırmaya karar verir. Bulduğu ve bulacağı şeyler onu evde bulunan kendisinden başka bir varlığa yöneltecektir. En sonunda hayaletle (Ç.Tekindor) yüzleşmeye karar verir ancak hayaletin de kendine ait bir hikâyesi ve dinlenmesi gereken şeyleri vardır. Hayaletten daha ürkütücü olan hayaletin kendine ait hikâyesidir.[1]

Tanıdık Yabancı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanıdık Yabancı, Çağan Irmak'ın yönetmediği ilk Kabuslar Evi bölümüdür. Filmde, çocuğu bir anlık ilgisizlikten dolayı hayatını kaybetmiş olan bir annenin hikâyesi anlatılıyor. Derya (Z.Gencer), oğlu Murat'ın ölümünü atlatamaz ve oğluyla ilgili kimi halisünasyonlar gördüğü gerekçesiyle akıl hastanesine yatırılır. Aradan yıllar geçer ve Derya, uzun süren bir tedavinin ardından taburcu olarak annesinin (G.Ökten) yanına, eski kasabasına geri döner. Beklemediği bir anda -annesinin araya girmesiyle- Sema Emlak'tan bir iş teklifi alır. Bu işin hayatını yeniden düzene sokacağına inanır.

Bir gün pimpirikli bir çifte, kasabalının perili ev diye andığı evi tanıtırken Murat'ın halisünasyonlarını yeniden görmeye başlar. Artık her sabah ve akşam, o eve uğramakta ve oğlunu görmektedir. Ancak Murat'ta bir tuhaflık vardır, artık eskisi gibi değildir. Derya asıl gerçekle çok acı bir şekilde yüz yüze gelecektir.

Kaçan Fırsatlar Limited[değiştir | kaynağı değiştir]

Taner (L.Üzümcü), çok hırslı ve açgözlü bir iş adamıdır. Karısı Filiz (B.Yıldırımlar) ise tam aksine saf, temiz ve alçakgönüllü bir kadındır. Taner'in, eşiyle pembe yalanlar üstüne kurulu hayatı, art arda televizyonlarda ve dergilerde gördüğü bir reklam ile altüst olur: Kaçan Fırsatlar Limited Şirketi

Taner ne zaman bu reklamla karşılaşsa, farkında bile olmadan kendine zarar vermektedir. Önce tüm bu yaraların bir iş kazası olduğunu zanneden Filiz, gözlerinin önünde bıçakla bileğini kesen Taner'i görünce şoke olur. Ona psikiyatriste gitmeyi önerir; ancak Taner bunu reddeder. Bunun üzerine Filiz onu bir tatile çıkmaya ikna eder. Ancak Taner merakına yenik düşer ve ilandaki telefon numarası aracılığıyla Kaçan Fırsatlar Limited'in sahibi Fuat Bey (A.Düşenkalkar) ile görüşür. Asıl önemli olan ise, bu şirketten Taner ve birkaç müşteriden başka kimsenin haberdar olmayışıdır. Taner, Fuat Bey'le bir pazarlığa girişir; bu pazarlıktan kârlı çıkmayı isterken, hırsının ve açgözlülüğünün bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecektir.

Karanlıktan Gelen[değiştir | kaynağı değiştir]

Kerem (R.Kocaoğlu) annesi(S.Sağlar) ve kız kardeşiyle(B.Şenvarol) tatile gitmektedirler. Kerem yolda mola vermelerini ister. Döndüğünde annesi ve kardeşini bulamaz. Annesi ve kardeşinin gelmelerini beklerken ormandan bazı sesler duymaya başlar. Sesleri takip edip ormana girince kendini Kabuslar Evi'nde bulur. Kabuslar Evi'nde onu Karanlıktan Gelen beklemektedir. Kerem geçmişiyle yüzleşecek ve yaptıklarını düzeltmek isteyecektir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2013. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2013.