Kızıldamlar, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kızıldamlar, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kızıldamlar
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 461
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kızıldamlar, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy iken Kahramanmaraş'ın büyükşehir belediyesi statüsüne geçmesi ile Merkez Onikişubat İlçesine bağlı bir mahalle haline gelmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde yaklaşık 30 sene öncesine kadar yapılan evler toprak kerpiç ve ağaçtan yapılmıştır. Ev inşaatında bu kırmızı topraklar kızıl taşlardan kullanılmıştır. Bu köyde ev yapmak manasına "dam tutmak" deyimi de kullanılır. Muhtemelen bu sebepten, yapılan evlere kızıldam denmekteydi. Köyün adının buradan geldiği tahmin edilmektedir.

Köyün tarihi İstiklal Harbi yıllarına dayanmaktadır. Toplama bir köydür. Köydeki pek çok sülale farklı yerlerden gelmişlerdir.200 yıl öncesine kadar dayanmaktadır kzıl ağaç denilen mevkide dere yatğında eşkiyaların geçen kervanları soyduğu için k.maraş paşası gelip yakın obalardaki aileri bir araya toplayıp gitmiştir bu birleşme ile eşkiyalar o derede olay olmayıp sakinleğe kavuşulmuştur şu anki yerinde sabit kalmıştır toplama bir köydür ilk gelen sülelalerden biri arabanlı sülalesi'dir sonra eşelliler sülasidir sonra cumbacıklar bektaşlar derken köy büyümüştür. 1993 yılında Sır barajının yapılması ile köyün arazisinin büyük kısmı baraj suları altında kalmış, çiftçilikle uğraşan birçok aile şehre göç etmiştir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 31 km uzaklıktadır. Sır barajına kıyısı bulunmaktadır.Baraj nedeniyle köyde ılıman iklim hakimdir.yol itibariyle çıkmaz sokağa benzemektedir. Bitki örtüsü ve toprak yapısı bu iklime uygundur. Akdeniz ikliminde görülen ve kırmızı renkte olan ve kızıl toprak diye tabir edilen terra-rosa toprak çeşidi bu köyde bolca bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekleri; katıklı çorba (şôra), tarhana kavurması, ufalambaç, doğrambaç, bulgur pilavı, patlıcan, salatalık, biber, kabak dolmaları, içli köfte, bazlama yaglaması, çeşitli tava yemekler, yoğurtlu musakka vs. dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde, kışın poyraz, yazın garbi yeli eser.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 461
1997 542

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve balıkçılığa ve boyacılıga dayalıdır, köyün içme suyu sıkıntısı olup, yetkililerin konuya hassasiyet göstermesini temenni ederiz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır 2011 yılında kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köyde sağlık ocağı bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]