Kırmızı duvarcı arı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırmızı duvarcı arı
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Sınıf: Insecta
Takım: Hymenoptera
Familya: Megachilidae
Cins: Osmia
Tür: O. bicornis
İkili adlandırma
Osmia bicornis

Osmia rufa (Osmia bicornis; eski adı Osmia rufa), kırmızı duvarcı arı (Felemenkçe rosse metselbij), duvarcı arılardan Belçika ve Hollanda'da sıklıkla görülen bir arı türüdür.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı duvarcı arı 10 mm veya biraz daha fazla vücut uzunluğuna ve duvarcı arılara özgü geniş vücut şekline ve çoğu zaman küçük bombuslarla karıştırılmasına sebep olan geniş destekli bir vücut alt kısıma sahiptir. Sık ve uzun kılları, kırmızı-kahve renklidir ancak yakın akrabaları boynuzlu duvarcı arılarinki kadar canlı değildir ve yaşlılarında renk soluktur. Karıncık da boynuzlu duvarcı arıların tersine hafif kıllıdır. Aynı boynuzlu duvarcı arılardakı gibi dişisinde alninda öne doğru iki adet boynuz, siyah yüz, kıllı ve kırmızımsı-sarı bir göğüs bulunur. Erkeklerde ise her iki cinste uzun antenlerle ve beyaz yüz kılı bulunur. Dişilerin hepsi üretkendir.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu türe Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da da karşılaşılır. Yaşama alanı İngiltere'den İran'a kadar uzanır. Diğer duvarcı arılarda olduğu gibi yalnız yaşarlar ve koloni kurmazlar. Yumurtalarını tahta içindeki oyuklara bırakır, her yumurta içinden çıkan larvaya yetecek kadar bir yiyecek (polen) depocuğu alır. Bir yumurta bırakıldıktan sonra, dişi tarafından yumurta etrafına bir 'duvar' örülür ve bir sonraki yumurta bırakılır. Dişi arı yuvaların ağzını çamur ile kapatmadan önce içine yetecek kadar polen doldurur. Genç arılar bırakıldıkları yuvada beslendikten sonra ancak bir sonraki sene uçarlar.

Dişiler her bir yuvadan çıkacak arıların cinsiyetini doğmadan önce bilir ve dişi yavruları yuvanın arkasına, erkek yavruları yuvanın ön kısmına yerleştirir.

Bu tür arılar, diğer bütün koloni yapmayan arılarda olduğu gibi bal ve balmumu yapma özelliğinden yoksundur. Bal arılarının tersine Acarina ve Varroa böcekciklerine karşı bağışıklıkları vardır. Ancak kendilerine has parazit düşmanları vardır.

Koruyacak bir bal stokları olmadığından bu tür arılar yalnızca üzerlerine basıldığında, yahut sıkıştırıldıklarında sokarlar. Bu sebepten bahçelerde tutulabilecek, tozlaşmayı sağlayacak, çocuklara karşı da dahil en güvenli hayvanlardır.