Kükürt hekzaflorür

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kükürt hekzaflorür
Sülfürik asitSülfürik asit
Sulfur-hexafluoride-3D-balls.png
Genel
Sistematik adı Kükürt hekza florür
Diğer adlar Kükürt hekza florid
Moleküler formülü SF6
Molar kütle 146,06 g mol−1
Fiziksel görünüm renksiz,
kokusuz gaz
CAS kayıt numarası 2551-62-4
PubChem 17358
RTECS numarası WS7LR3I1D6
Özellikleri
Yoğunluk 6,17 g cm−3
Çözünürlük Suda çok iyi çözünür; etanol, hekzan ve benzende iyi çözünür
Kaynama noktası -64 °C, 209 K, -83 °F
Tehlikeler
MSDS
NFPA 704

NFPA 704.svg

0
0
0


Kükürt hekzaflorür (SF6), inorganik, renksiz, kokusuz ve yanmaz bir sera gazıdır. SF6, merkezdeki bir kükürte bağlanan altı flor atomundan oluşur. Hipervalent moleküldür. Kutupsuz bir gaz için normalde sudaki çözünürlüğü azdır, fakat kutupsuz organik çözeltilerde çözünebilir. Genellikle sıvılaştırılmış gaz olarak taşınır. Deniz seviyesinde yoğunluğu 6,12 kg/m³'dir. Bu da hava yoğunluğundan (1,225 kg/m³) oldukça fazladır.

Uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir yılda 8.000 ton SF6 üretilir. Bunun çoğu ( yaklaşık 6.000 tonu), elektrik endüstrisinde yalıtkan ortam oluşturmak için kullanılır. Daha başka kullanım ortamları da vardır.

Yalıtkan ortam[değiştir | kaynağı değiştir]

SF6, yüksek gerilim kesicilerinde yalıtkan ortam oluşturmak için kullanılır. SF6, basınç altında bir yalıtkan olarak kullanılır. Çünkü yalıtkanlık dayanımı, hava veya kuru azottan daha fazladır. Böylece kesici açma/kapama esnasında oluşan elektrik arkın söndürülmesi daha kısa sürede tamamlanır.

İnsan sesini kalınlaştırması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu durum, sesin kükürt hekzaflorür içinde daha yavaş hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi de gazlar içindeki sesin hızının, gazın yoğunluğunun karekökünün ters orantılı olmasıdır. Kükürt hekzaflorür de havadan çok daha yoğun bir gaz olmasından dolayı, kükürt hekzaflorür içinde sesin hızı havadakine göre birkaç kat daha fazladır. Ses tellerini hava yerine kükürt hekzaflorür ile titreşmesi ve sesin kükürt hekzaflorür içinde daha yavaş ilerlemesi nedeniyle, insan sesi pes bir şekilde çıkar. Alınan kükürt hekzaflorür, tekrar verildikten sonra bu ses incelmesi etkisini kaybeder.

Benzer şekilde yine, inert ve zehirsiz olan Helyum gazını solumanız durumunda ise, bu kez bu gazın havadan çok daha az yoğun olması ve bu nedenle sesin helyum içinde havadakinden çok daha hızlı ilerlemesinden dolayı, bu kez insan sesi tiz çıkmaktadır.