Küçükyalı, Maltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hasan Çalışır (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.51, 16 Eylül 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Küçükyalı
Maltepe'nin İstanbul'daki konumu
Maltepe'nin İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Maltepe
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 125,601 [1]
Zaman dilimi UTC+2 (DAZD)
Posta kodu
34840
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Küçükyalı, İstanbul'un Anadolu yakasında Maltepe ilçesine bağlı Marmara Denizi'nde kıyısı olan bir semttir.

Tarihçe

12 Eylül 1980 darbesi öncesi belediyesi olan semtin belediyeliği ihtilal döneminde elinden alınmış ve Kartal'a ait bir semt haline getirilmiştir. 1992 yılında ise Maltepe'nin ilçe olması üzerine Maltepe'ye bağlanmıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsü, Maltepe Belediyesi Evlendirme Dairesi, General Kenan Evren Kışlası, Küçükyalı Askeri Lojmanları, İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'nin en çok market ve kuruyemişşilerin bulunduğu semtidir.

Küçükyalı'nın darbe yıllarında kapatılmadan önce 12 adet kullanılabilir plajı olduğu söylenmektedir. Günümüzdeyse plajların yerinde sahil yolu bulunmakta ve ulaşımda büyük rahatlık sağlamaktadır. Küçükyalı Su Kooperatifi de bu sahil yolu üzerindedir. Ayrıca Türk Telekom bölge müdürlüğü Küçükyalı da bulunmaktadır. Maltepe ilçesine ve Maltepe ilçesinin semtlerine Küçükyalı Telekom Müdürlüğü bakmaktadır. Tarihi yönden büyük bir önemi olan semtin bir adet de arkeolojik parkı bulunmaktadır.

Küçükyalı ayrıca merhum işadamı Kadir Has'ın en sevdiği semtlerden birisidir. Kadir Has burada birçok okul yaptırmıştır. Mezarı da Küçükyalı Mezarlığı'nda aile kabristanlığındadır.

Küçükyalı, son yıllarda bir eğitim yuvası haline gelmiştir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsü dışında, en büyük özel kolejlerden olan Tekden koleji de İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsünün yanına taşınmıştır.[1] 2014 yılındaysa Küçükyalı için oldukça önem arz eden Türk Eğitim Derneği TED'e bağlı olarak faaliyet gösteren Küçükyalı Aydınevler TED Rönesans Koleji açılmıştır. [2] Ancak Küçükyalı için en büyük gelişme Marmara Üniversitesinin Küçükyalı Aydınevler semtine taşınıyor olmasıdır.[3] Kenan Evren kışlasının devasa arazisi Marmara Üniversitesine bırakılmıştır.[4]

Marmara Üniversitesinin Haydarpaşa’daki tarihi binasında yer alan Hukuk Fakültesi, Altunizade’deki Fakültesi ve Sultanahmet’teki tarihi binadaki birimleri yerinde kalacak, Marmara Üniversitesinin Göztepe Kampüsü başta olmak üzere, Bahçelievler’den Kartal’a, Şişli’den Anadolu Hisarı’na kadar değişen 12 ayrı noktadaki tüm kampüsler Küçükyalı Aydınevler semtindeki yeni yerleşkede toplanacaktır. Askeri tesislerin boşaltımı ve inşaat çalışmaları Ağustos ayında başlamıştır.[5]

Tanım

Küçükyalı Maltepe Belediyesi'ne bağlı Bostancı ve Maltepe arasında bir semttir. Altıntepe, Küçükyalı merkez, Çınar ve İdealtepe mahalleleri genellikle Küçükyalı semti olarak bilinir. İstanbul'daki zenginlerin Küçükyalı sahilinde yalıları bulunur.[6]

Ulaşım

 • 2012'de açılan Kadıköy - Kartal Metro Hattı (M4 hattı) sayesinde Kadıköy - Küçükyalı 17 DK, Küçükyalı - Kartal 10 DK sürmektedir. Metro durağı Karayolları Tesislerinin karşısında bulunmaktadır.
 • Kartal, Maltepe, Pendik ilçelerine giden tüm otobüs ve minibüsler Küçükyalı bölgesinden geçmektedir.
 • Küçükyalı Bağdat Caddesi üzerinde bulunan tren istasyonu kullanılarak Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Gebze gibi merkezlere ulaşım sağlanabilir.

Sağlık

 • Küçükyalı Altıntepe mahallesinde bulunan Kızılay Tıp Merkezi, Kızılay'ın en büyük merkezlerinden biri olup, donanım olarak tam teşekküllü bir hastane ile eşdeğerdir. Kızılay'a bağlı hastanelerin Sağlık Bakanlığına devir edilmesiyle birlikte [7] Kızılay Tıp Merkezi'nin 2015 yılında Küçükyalı Devlet Hastanesi adını alması beklenmektedir. [8]
 • Küçükyalı Atatürk Caddesi'nde İbni Sina sağlık grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren tam teşekküllü Küçükyalı İbni Sina Tıp Merkezi adlı özel hastane halen hizmet vermektedir.
 • Ana Çocuk Sağlığı,Aile Planlaması Merkezi ve Kadir Has (Karayolları) Caddesi'nde bulunan Küçükyalı Semt Polikliniği de semtin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durum ve kapasitededir.
 • E-5 karayolunun Küçükyalı mevkiindeki yanyolda bulunan Delta Hospital isimli bir özel hastane ve Onur Diyaliz Merkezi bölgenin diğer büyük sağlık kuruluşlarıdır.

Spor

 • Küçükyalı Yelken Spor Kulübü yer almaktadır. Kulüp, amatör ve profesyonel birçok sporcuyu bünyesinde bulundurmaktadır.
 • Aydınevler Mahallesi bölgesinde bulunan TAN Kulüp İstanbul'un sayılı tenis kurslarından birisidir.
 • Ayrıca Küçükyalı Su ürünleri kooperatifinde her sene 1 temmuz kabotaj bayramında sportif yarışmalar düzenlenmektedir.
 • Küçükyalı Örnek Spor Kulübü yer almaktadır.Kulüp, futbol alanında çalışmalarını sürdürmektedir.
 • Ayrıca Küçükyalı'da Karakoç Spor Kulübü'nde Kickboks,Karate,Aikido gibi dövüş sanatlarının yanı sıra body building,fitness,latin dansları gibi aktiviteler de sürdürülebilmektedir.

Eğlence ve Alışveriş yerleri

Küçükyalı da gençlerin gidebileceği birçok temiz ve nezih yer mevcuttur. Sahil bölgesi oldukça güzeldir. Mado dondurma ve Günaydın Restaurant'ın şubeleri bulunmaktadır. Son zamanlarda Küçükyalı'da birçok balık restoranı açılmıştır. En meşhur caddeleri ise Bağdat Caddesi, Atatürk Caddesi, Rüştü Sarp Caddesi ve Mektep caddeleridir.

Ayrıca Küçükyalı için çok önemli bir proje olan Optimum Küçükyalı Aydınevler AVM ve Otel projesidir.[9] Göztepe'de bulunan Optimum AVM'nin bir benzeri, Optimum Küçükyalı Aydınevler AVM adıyla aynı firma tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. AVM'nin yanına ayrıca Anadolu yakasının en büyük oteli de inşa edilmektedir. Otel ve AVM inşaatı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Aydınevler Kampüsünün yanında bulunan 100.252 m2 boş arsaya inşa edilmektedir. Proje bitiş tarihi olarak 2017 yılının Nisan ayı belirlenmiştir.[9]

Eğitim

Üniversiteler

Liseler

İlköğretim Okulları

Dış bağlantılar

Küçükyalı hakkında detaylı bilgi

Kaynaklar