Köygöçüren mantarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amanita phalloides
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Fungi
Bölüm: Basidiomycota
Sınıf: Agaricomycetes
Takım: Agaricales
Familya: Amanitaceae
Cins: Amanita
Tür: A. phalloides
İkili adlandırma
Amanita phalloides
(Vaill. ex Fr.) Link (1833)
Amanita phalloides
Mikomorf kutusu şablonunun oluşturduğu listeyi görüntüle
solungaçlı zar
Şapka şekli yarım küre veya düz
serbest zar
Sap karakteri yüzük ve çorap
spor izi beyaz renkli
ekoloji: mikorizal
yenilebilirlik: ölümcül

Amanita phalloides, köygöçüren, evcikkıran ya da ölüm meleği, Amanitaceae familyasından zehirli bir mantar türüdür. Türkiye'deki ölümcül zehirlenmelerin neredeyse %90 kadarından sorumlu, son derece zehirli ve tehlikeli bir mantardır.[1] Bu mantara yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda çok sık rastlanır. Mantarın içerdiği amanitin (özellikle, Amanotoxinler'den alfa amanitin) ve phalloidin maddeleri, sindirildikten 8-12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir ve 3-4 gün içinde karaciğer-böbrek metabolizmasını yok eder. Zehirine karşı henüz yetkin bir ilaç geliştirilememiştir. Tedavide silibinin dihydrogen disuccinate disodium enjeksiyonu kullanılmaktadır. Bu mantarın bir kişiyi öldürmesi için 20-25 gram tüketilmesi yeterli olmaktadır. Volvariella volvacea mantarı ile olan benzerliği ölümlerin önemli sebeplerindendir.

Amanita phalloides, 1994 yılı Kasım ayında, İstanbul'da seri zehirlenmelere yol açmış ve 20'den fazla insanın ölmesine neden olmuştur.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dikkat Ölüm Mevsimi Geliyor". Gezgin dergisi. 31 Mayıs 2012. 2 Haziran 2012 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2012. Konu etmek istediğim mantar Amanita phalloides, bu mantar ölümle sonuçlanan zehirlenmelerin % 90 kadarından sorumlu. Amanita eski Yunancada Türkiye sınırlarında bulunan Amanos dağından gelen demek, phalloides ise erkeklik organı gibi şişkin demek Latince. 
  2. ^ "Öldüren 10 mantar türüne dikkat". Cumhuriyet. 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2017.