Kömürhan Köprüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kömürhan Köprüsü veya diğer bilinen adıyla İsmet Paşa Köprüsü, Elâzığ-Malatya karayolunun 51. kilometresinde, Fırat Nehri üzerinde bulunmaktadır. Tarihi öneme sahip eski köprü Karakaya Barajı'nın yapımından sonra sular altında kalmış ve kullanım imkânı kalmamıştır.

Köprü yenilenmiş fakat ismi aynı kalmıştır. Eski köprü, bir İsveç firması olan Nidgvist-Helm tarafından yapılmıştır. yeni Köprü STFA tarafından yapılmıştır. İnşaat 23 Şubat 1983'te başlamış ve 8 Nisan 1986'da tamamlanmıştır.

Kömürhan Köprüsü, Malatya ili ile Elazığ ili arasında bulunmaktadır. 2013 yılında aynı yerde 660 metre uzunluğunda yeni bir köprü yapılması için yapılan ihale tamamlanmıştır.[1]

50 Yılda 50 Eser[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat Mühendisleri Odası odanın kuruluşundan itibaren 50 yıl içersinde ülkede gerçekleştirilmiş 50 büyük inşaat projesini bir juri tarafından saptayarak bu projeleri 50 Yılda 50 Eser adı altında ilan etmiştir. Liste bölgesel kalkınma, binalar, ulaşım, hidroloji ve endüstri alt başlıklarını taşımaktadır. Bu proje de o liste içersinde yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kömürhan'a yeni köprü yapılacak". zaman. 11 Kasım 2013. 22 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2014.