José Miguel Carrera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
José Miguel Carrera

José Miguel Carrera Verdugo (15 Ekim 1785 Santiago - 4 Eylül 1821, Mendoza, Arjantin'de idam edildi), Güney Amerikalı milli kahraman ve Şilili politikacı.

Carrera-Ailsi'ne mensub olan José Miguel, Ignacio de la Carrera'un oğlu ve Juan José Carrera, Luis Carrera ve Javiera Carrera'nın kardeşidir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

José Miguel Santiago doğar. Tahsilimi ülkenin en iyi okulu Colegio Carolino'da tamamlar. Bu zaman dilimde sınıf arkadaşı ve komşusu Manuel Rodríguez ile dostluk kurar.

Okuldan mezun olduktan sonra ebeveynleri onu İspanya'ya gönderir. Orada 1808 yılında İspanyol ordusuna katılır.Napolyon'un birlikleri ile çarpışır. Üst rütbeli başçavuş olur ve Húsares de Galicia-Birliklerine komuta eder.

Bağımsızlık savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanyollara karşı Şili bağımsızlık savaşını yönetir ve Şili'nin ilk başkanı olur(1812).

1814 Şili bağımsızlık savaşçıları José Miguel Carrera ve Bernardo O'Higgins, Rancagua Muharebesi'ni kaybederler ve sürgüne kaçmak zorunda kalırlar.

Carrera Buenos Aires'e gider ve oradan ABD'ye geçer. Şili'nin kurtuluşu için bir filo planlarken Buenos Aires'te tutuklanır. Tahliyesinden sonra Montevideo'ya seyahat eder ve Arjantin hükûmetine karşı bir gazete kurar. José de San Martín bu süre zarfında iki kardeşini idam eder.

Carrera 1821'de kendi birliklerini Şili'ye göderir. Mendoza'da yürüyüşü durdurulur ve tutuklanır. Bir mahkeme prosesinden sonra 4 Eylül 1821 tarihinde idam edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]