Rancagua Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rancagua Muharebesi
Şili bağımsızlık savaşı

Rancagua Muharebesi
Tarih1 Ekim – 2 Ekim 1814
Bölge
Rancagua, Santiago, Şili’nin yaklaşık 80 km güneyi
Sonuç İspanyol kraliyetçilerinin galibiyeti
Taraflar
Güney Amerika özgürlük savaşçıları İspanyol kraliyetçiler
Komutanlar ve liderler
Bernardo O'Higgins ve José Miguel Carrera General Mariano Osorio
Güçler
1750 asker 5000 asker
Kayıplar
600 ölü, 400 yaralı ve 350 esir.

Rancagua Muharebesi, 1 Ekim ile 2 Ekim 1814'te Şili bağımsızlığı için İspanyollara karşı yapılmış ilk büyük muharebedir.

General Mariano Osorio komutasında İspanyollar 1814'te en başta Peru ve Chiloe Adası'ndan 5000 civarında askeri bir araya getirirler. İspanyol birlikler Valdivia'da karaya çıkarlar ve Şilililere karşı meydana çıkarlar.

Bernardo O'Higgins ve José Miguel Carrera aslında İspanyolları Paine şehrinde beklemektedir. José Miguel Carrera orada savunma pozisyonu almıştır. Bernardo O'Higgins önceden Rancagua'da yerini almak istemiştir. Böylece Şili birlikleri 2 bölüme ayrılmıştır. Bu kendisini yanlış bir karar olarak gösterir ve Bernardo O'Higgins, Rancagua'da İspanyollar tarafından çembere alınır.

Bernardo O'Higgins'in birlikleri yok edilircesine yenilirler. José Miguel Carrera artık müdahale edemez. O'Higgins kuşatmadan kaçmayı başarır. O'Higgins ve Carrera İspanyol birliklerinden kurtularak Arjantin'e kaçmayı başarırlar. Şili'nin Reconquista adı verilen yeniden İspanyollarca fethi, Chacabuco Muharebesi'ne (1817) kadar sürer.

Muharebede Şili'nin sonradan başkanı olan bazı kişiler tutuklanır ve Pasifik'de Juan Fernández Adaları'na sürülürler. Bunlar arasında Juan Egaña Risco ve Manuel Blanco Encalada vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]