John James Audubon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John James Audubon
John Syme tarafından yapılan portresi (1826)
Genel bilgiler
Doğum adıJohn James Audubon
Doğum26 Nisan 1785(1785-04-26)
Les Cayes, Saint-Domingue
Ölüm27 Ocak 1851 (65 yaşında)
Manhattan, New York, ABD
Uyruk Fransa
 ABD
Evlilik(ler)iLucy (Bakewell) Audubon
AlanıResim, ornitoloji, doğa bilimleri, avcılık
Katıldığı akımlarGerçekçilik, izlenimcilik
İmzası

John James Audubon (26 Nisan 1785 - 27 Ocak 1851), Amerikalı ornitolog, doğa bilimci, avcı, ve ressam.[1] Kuzey Amerika'nın kuşlarını incelemiş, kataloglamış ve resimlerini yapmıştır. Haiti, Les Cayes'da doğan ressam bir süre Liverpool, İngiltere'de yaşamış ama sonra tekrar ABD'ye dönmüştür. Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Audubon'un yaptığı kuş resimleri daha önce yapılanlara hiç benzemez. Çünkü bu bilgin sanatçı resimlerini müzelerdeki doldurulmuş örneklere değil, canlı ya da yeni öldürülmüş kuşlara bakarak yapmıştır. Üstelik bu hayvanları doğal hareketleriyle resimlemesi, çevrelerine bitkileri ve başka canlıları da eklemesi tablolarına daha canlı ve gerçekçi bir hava katmıştır.

Bir Fransiz deniz subayının oğlu olan Audubon, dokuz yaşındayken Fransa'ya gittiğinde, matematik ve coğrafya eğitimi görüp babası gibi kaptan olması için okula gönderildi. Ama bütün zamanını doğadan örnekler toplayıp, kuşları ve hayvanları gözleyerek geçirdiğinden iyi bir öğrenci olamadı.

17 yaşındayken babası onu Philadelphia yakınlarındaki arazilerini yönetmesi için ABD'ya gönderdi. Bu ülkede, daha önce görmediği yeni kuşlar ve hayvanlarla karşılaşan Audubon koleksiyon ve resim yapmayı sürdürdü. Önce New York, sonra Kentucky'de bir iş kurarak geçimini sağlamaya çalıştıysa da, örnekler toplayıp resim yapmak bütün zamanını aldığından başarılı olamadı.

1826'ya kadar gerçek boyutlarında yüzlerce kuş tablosu yapmıştı. Bunları yayımlatmak üzere Londra'ya gitti ve The Birds of America ("Amerika'nın Kuşları") adlı kitabı için 200 abone buldu. Her sayfası 1 metre boyunda ve 60 cm eininde olduğu için "fil albümü" diye anılan bu kitapta, toplam 435 sayfada 1055 kuşun gerçek boyutlardaki resmini derlemişti. Sayfalar oymabaskı tekniğiyle basılmış ve elle boyanmıştı. Bugün yalnız büyük kütüphanelerde ve müzelerde bulunan bu dört ciltlik albüm çok değerlidir.

Audubon İngiltere'deyken Ornithological Biography ("Kuşların Yaşamöyküsü") adlı beş ciltlik bir kitap daha yayımladı. Bu yapıtını ABD'de yayımlanan yasi ciltlik Birds of America ile iki ciltlik Quadrupeds of North America ("Kuzey Amerika'nın Dört Ayaklı Hayvanları") izledi. Audubon'un ölümünden 54 yıl sonra, hızla soyu tükenen kuşları korumak için 1905'te ABD'de Ulusal Audubon Derneği kuruldu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Avibase - Dünya Kuş Veritabanı". avibase.bsc-eoc.org. 28 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2024.