İçeriğe atla

John Henry Twachtman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Henry Twachtman
Twachtman, yak. 1900
Fotoğraf: Gertrude Käsebier
Genel bilgiler
Doğum adıJohn Henry Twachtman
Doğum4 Ağustos 1853(1853-08-04)
Cincinnati, Ohio
Ölüm8 Ağustos 1902 (49 yaşında)
Gloucester, Massachusetts
UyrukAmerikalı
AlanıPeyzaj resmi
Sanat eğitimiFrank Duveneck,
Münih Güzel Sanatlar Akademisi
Katıldığı akımlarİzlenimcilik

John Henry Twachtman (4 Ağustos 1853 - 8 Ağustos 1902), kariyeri boyunca farklı stillerde eserler üreten, ancak en çok izlenimci manzara resimleri ile bilinen Amerikalı ressam. İzlenimcilik akımı dahilinde daha kişisel ve deneysel eserler veren Twachtman, profesyonel sanat organizasyonlarına karşı çıkan bir ressam grubu olan "Ten American Painters" üyesiydi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

The White Bridge, yak. 1895, Minneapolis Institute of Arts

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cincinnati, Ohio'da doğan Twachtman ilk sanat eğitimini Frank Duveneck'ten aldı. Daha sonra, dönemin birçok ressamı gibi Twachtman da eğitimini sürdürmek için Avrupa'ya gitti. 1875'te Münih Güzel Sanatlar Akademisi'ne kayıt oldu ve Duveneck ile William Merritt Chase'le birlikte Venedik'e seyahat etti. Bu dönemde çizdiği manzara resimlerinde, Münih'te öğrendiği gevşek fırça darbeleriyle oluşturulan gölgeli tekniği kullandı. Ayrıca, oyma baskı eğitimi de aldı ve gördüğü bir manzarayı anında kaydedebilmek için yanında gravür tabakaları taşımaya başladı.

Kısa bir süre için Amerika'ya döndükten sonra, 1883-1885 yılları arasında Paris'teki Académie Julian'da eğitim gördü. Bu dönemde eserlerinde gri ve yeşil ağırlıklı yumuşak bir tonalist tarz görülmeye başladı. Sanat eleştirmenlerinin ressamın en önemli eserleri olarak değerlendirdiği çoğu eser, örneğin New York'taki Metropolitan Museum of Art'ta bulunan Arques-la-Bataille ve Cincinnati Art Museum'daki Springtime, bu dönemde çizildi.

Olgunluk dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1886'da Amerika'ya dönen Twachtman Connecticut'a yerleşti ve bir süre sonra Greenwich'te bir çiftlik satın aldı. Arkadaşı olan ressam Julian Alden Weir ile birlikte resimler çizdi ve sergiler açtı. Ayrıca vaktinin büyük bölümünü Cos Cob Sanat Topluluğu'ndaki çalışmalarına ayırdı. Twachtman'ın bu topluluk için önemi büyüktü. Twachtman büyük bir ticari başarı kazanamamış olduğundan, sanat çalışmalarında özgürlüğünü koruyordu ve ticari başarıyı garantileyecek unsurları içeren sıradan ama satılabilir resimler üretmiyordu. Bu yönüyle topluluğu etkilenen ressam, eserleri, konuşmaları ve dersleri ile Cos Cob topluluğunun yaratıcılığını destekliyordu.[1] Twachtman bu dönemde, yağlı boya resimlerin yanı sıra gravürler ve pastel resimler de çizdi.

Summer, 1897-99, Phillips Collection

Connecticut yıllarında ressamın tarzı bir kez daha değişiklik gösterdi ve oldukça kişisel izlenimci bir tekniğe dönüştü. Ressam, Greenwich'teki çiftliğini ve bahçesini konu eden, genelde karla kaplı manzaralardan oluşan birçok resim çizdi. Çiftliğinin sınırları içindeki ufak bir şelaleyi farklı mevsimlerde ve günün farklı saatlerinde gösteren düzinelerce resim yaptı.

Twachtman, 1889'dan 1902'deki ölümüne kadar Art Students League of New York'ta dersler verdi. Ayrıca hayatının son döneminde, 19. yüzyıl Amerika'sının sanat merkezlerinden biri olan Gloucester, Massachusetts'e seyahat etti ve burada, henüz yaygınlaşmamış olan daha modernist bir tarza çizilmiş canlı sahneleri içeren bir dizi resim yaptı. Henüz 49 yaşındayken, bir anevrizma sonucu Gloucester'da aniden öldü.[2] Bugün eserleri, New York'ta Metropolitan Museum of Art, Washington'da National Gallery of Art ve Bostan'da Museum of Fine Arts da olmak üzere birçok farklı müzede sergilenmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gerdts, William H. (2001). American Impressionism (İkinci baskı bas.). New York: Abbeville Press Publishers. ISBN 0-7892-0737-0. 
  • Larkin, Susan G. (2001). The Cos Cob Art Colony. New York: the National Academy of Design. ISBN 0-300-08852-3. 
  • Peters, Lisa N. (1999). John Henry Twachtman : An American Impressionist. Atlanta, Georgia: Hudson Hills Press. ISBN 1-55595-178-3. 

Kaynak notları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Larkin, Susan G., The Cos Cob Art Colony, sayfa 5. Yale University Press, 2001.
  2. ^ Peters, Lisa N., John Twachtman: A Painter's Painter, sayfa 244. Spanierman Gallery, LLC, 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]